birgün

10° GÖK GÜRÜLTÜLÜ YAĞMURLU

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı: "Çiğdem Mater'e özgürlük" mesajı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı. Sanatçılar, üstü açık klasik otomobillerle halkı selamladı, hayranlarıyla fotoğraf çektirip, karanfil attı. Açılış törenine geçilen Festival'de Gezi tutuklusu Çiğdem Mater için özgürlük mesajı verildi. Festival'de ayrıca Onur Ödülü'nü Perihan Savaş ve Erkan Can, Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü ise Zerrin Tekindor aldı.

KÜLTÜR SANAT 01.10.2022 19:58
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı: "Çiğdem Mater'e özgürlük" mesajı
Abone Ol google-news

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen festival kapsamındaki kortej geçişine, aralarında Perihan Savaş, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay, Hatice Aslan, Melike Demirağ, Salih Güney, Yusuf Sezgin, Salih Kalyon, Selma Güneri, Ayça Ayşin Turan'ın da bulunduğu bazı ünlüler katıldı.

Sanatçılar, üstü açık klasik otomobillerle halkı selamladı, hayranlarıyla fotoğraf çektirip, karanfil attı. Kortejde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de yer aldı.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070247-1.

Cam Piramit önünden başlayan kortej, 100. Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Işıklar Caddesi'nin ardından Karaalioğlu Parkı girişinde sona erdi. Korteje ilgi gösteren vatandaşlar, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu.

AÇILIŞ TÖRENİ

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış töreni, kırmızı halı geçişiyle başladı.

Festivalde "Onur Ödülü"ne layık görülen Perihan Savaş da Altın Portakal'da ilk ödülünü 17 yaşında aldığını, 48 yıl aradan sonra aynı gururu yaşayacağını söyledi.

Geleneksel korteje de katıldığını belirten Savaş, "Kortej 40 derece sıcaklığa rağmen harikaydı. Antalyalıların bütün sokakları doldurması gerçekten muhteşemdi. Bu bizim festivalimiz, 59'uncusu yapılıyor ve sinemaya çok büyük katkıları var. Daha fazla büyüyerek devam etmesini diliyorum" diye konuştu.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070267-1.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda jüri üyesi olan oyuncu Nurgül Yeşilçay da bugün coşkulu bir korteje katıldıklarını ifade etti.

Festivalde iddialı filmler olduğunu söyleyen Yeşilçay, "Çok güzel filmler izleyeceğimiz için şanslıyız. Yaşasın sinema" dedi.

Kırmızı halı geçişinin ardından açılış törenine geçildi.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070268-1.

"ONUR ÖDÜLLERİ" VE "YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ"

Törende, Altın Portakal'da ,1974'te "Bedrana" filmiyle "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazanan Perihan Savaş ile 1999'da "Gemide" ve 2006'da "Takva" filmleriyle "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü alan Erkan Can'a, "Onur Ödülü", Zerrin Tekindor'a da "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi.

Ödülünü Antalya Valisi Ersin Yazıcı'dan alan Savaş, bugün Antalya'da kortej geçişi ile güzel bir gün geçirdiğini söyledi.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070275-1.

Savaş, sanatçıların emeklerinin karşılığı olarak telif haklarının da bir an önce çıkarılması temennisinde bulundu.

Ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek'ten alan oyuncu Erkan Can da ödülünü başta Erdal Tosun olmak üzere sinemaya emek veren ve bugün hayatta olmayan sinema emekçileri için aldığını söyledi.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070276-1.

Törende "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alan oyuncu Zerrin Tekindor, sanatçıların büyük bir emekle çalıştıklarını belirtti.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-1070277-1.

EDEBİYAT UYARLAMASI SENARYO YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Festivalin afişinde oyuncu Ediz Hun ile yer alan Filiz Akın, gönderdiği video kaydında, törene sağlık problemleri nedeniyle katılamadığını aktardı. Akın, festivalin afişinde yer almanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Ediz Hun da sanatın toplumların kalkınmasında önemli rolü bulunduğunu kaydetti. Sanat ve bilimin bir kuşun iki kanadı gibi olduğunu aktaran Hun, "Bu iki kanadını kullanarak uçarlar ve özgür olurlar. Bu bağlamda tabiatıyla Altın Portakal Film Festivali son derece önem taşıyor" dedi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda 40 bin liralık "Jüri Özel Ödülü"nü "Yalnızlar" isimli senaryo ile Elif Refiğ ve Murat Mahmutyazıcıoğlu aldı. 80 bin lira değerindeki "En İyi Senaryo Ödülü"nün sahibi ise "Gölgeler Çekildiğinde" senaryosu ile Burcu Aykar oldu.

"ÇİĞDEM MATER'E ÖZGÜRLÜK" MESAJI

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürilerinden Yönetmen Elif Ergezen, "Çekilmemiş belgeseli gerekçe gösterilerek tutsak edilen arkadaşımız Çiğdem Mater'e ve siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz dedi.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu da "Çiğdem Mater'e özgürlük" ifadelerini kullandı.

ÖDÜL TÖRENİ 8 EKİM'DE

Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 59'uncusu düzenlenen festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 10 film "Altın Portakal"ı kazanmak için yarışacak.

Festival, 8 Ekim'de ödül ve kapanış töreni ile sona erecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol