birgün

18° AÇIK

EĞİTİM 15.09.2020 06:43

6 ay sonra okula dönüş

Koronavirüsün en büyük darbeyi vurduğu İtalya’da bazı bölgelerde 6 ay aradan sonra eğitime başlandı. 5,6 milyon öğrenci ders başı yaptı. Öğrenciler arasında 1 metre mesafe varsa maske zorunlu olmayacak.

6 ay sonra okula dönüş

HABER MERKEZİ

SALGIN tüm dünyada binlerce öğrenciyi eğitimden kopardı. En ağır darbeyi alan ülkelerden biri olan İtalya’nın 12 bölgesi ve Trento’da 5,6 milyon öğrenci için 6 aylık aradan sonra ders zili çaldı. Eğitim Bakanı Lucia Azzolina, öğrencilerin sınıflara dönme ve yeniden sosyalleşmeyi istediklerini belirterek “Bu senenin karmaşık bir yıl olacağını biliyoruz ancak çok çalıştık. Herkes üzerine düşeni yaparsa stratejimiz işe yarayacak” dedi.

Ülkede eylül ayı sonuna kadar kalan 6 bölgede daha okulların açılmasıyla 8 milyonu aşkın öğrencinin okullara dönüşünün tamamlanması bekleniyor. İtalyan basınında çıkan haberlerde, salgın döneminde okulların açılmasının ülke için büyük bir test olduğu yorumları yapıldı. Başbakan Giuseppe Conte de oğluna, gittiği başkent Roma’daki Col di Lana Ortaokulunun yakınlarına kadar eşlik etti.

6 YAŞINDAN KÜÇÜKLER MASKE TAKMAYACAK

Alınan kararlara göre 6 yaşından küçükler maske takmayacak, 6 yaş üstü ise okula giriş çıkışta ve ders aralarında maske takacak. Sınıflarda ders dinlerken sıralar arasında 1 metre olması durumunda öğrencilerin maske takmasına gerek olmayacak. Okullara giriş ve çıkışlar aynı kapıdan olmayacak ve öğrencilerin toplu halde durmasına izin verilmeyecek. Ayrıca, ailelerden her sabah çocuklarını okula göndermeden önce ateşlerini ölçmeleri ve 37,5 derece ve üstünde ateşi olanların okula gönderilmemesi istendi. Virüsün yayılmasını takip etmek amacıyla oluşturulan akıllı telefonlara yüklenebilen takip uygulamasını da bütün öğrencilerin indirmesi istenirken, bu sayede virüsün yayılmasının izlenmesi hedefleniyor.

Bir öğrencide ya da öğretmende Covid-19’a rastlanması durumunda okulun bulunduğu bölgedeki sağlık makamları, sınıfın topyekun karantinaya girip girmemesi konusunda yetkili olacak.

***

Okullara yarım milyon maske dağıtıldı

Kosova’da da 7 ay aradan sonra okullar yeniden açıldı. İlk aşamada 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. sınıf öğrencileri eğitime başladı. 21 Eylül’de ise 7, 8 ve 9. sınıflar ile liselerin 11. ve 12. sınıfları ders başı yapacak. Okullarda virüsün öğrenci ve öğretmenler arasında yayılmasını önlemek amacıyla maske takma zorunluluğu getirilirken, sınıflardaki öğrenci sayıları da azaltılarak sosyal mesafeye uygun biçimde oturma düzeni oluşturuldu. Kosova Eğitim Bakanlığı, okullara yarım milyon maske dağıttı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız