birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

6 milyarlık yolsuzluk iddiası: CHP'den Erdoğan, Bakan Karaismailoğlu ve dört şirket hakkında suç duyurusu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Kılıçdaroğlu'nun 6 milyar liralık yolsuzluk iddiasıyla gündeme getirdiği demir yolu ihalesiyle ilgili olarak AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve 4 şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. Başarır, "Burada kamu ihalesine fesat karıştırma suçu, dolandırıcılık suçu, görevi kötüye kullanma suçları oluşmuştur" dedi.

GÜNCEL 28.01.2022 16:55
6 milyarlık yolsuzluk iddiası: CHP'den Erdoğan, Bakan Karaismailoğlu ve dört şirket hakkında suç duyurusu
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği 6 milyar liaralık yolsuzluk iddiasını yargıya taşıdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2018’de 3 milyar 198 milyon 743 bin TL bedelle yapılan bir ihalenin iptal edilerek iki yıl sonra 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘5’li çete’ diye adlandırılan şirketlere peşkeş çekildiğini öne sürmüştü.

CHP'li Başarır, söz konusu iddia ile ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Kalyon İnşaat, Kolin İnşaat, Cengiz İnşaat, CRRC Zhuzzhou Locomotive Türkiye Temsilciliği hakkında, 'nitelikli dolandırıcılık', 'görevi kötüye kullanma' ve 'ihaleye fesat karıştırma' suçlamasıyla bugün suç duyurusunda bulundu.

Ali Mahir Başarır, suç duyurusunun ardından Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Ziraat Bankası’ndaki yolsuzluklardan sonra bir hususu daha savcılığın gündemine getirdiğini ifade eden Başarır şunları söyledi:

“Bugün burada dava konusu, genel başkanımızın da ortaya koyduğu delillerle iddia ettiği gibi Bursa’da yapılan hızlı tren yapım işi ihalesinde 2018’de önce açık ihaleyle yapılan bu ihale 3 milyar civarında bir şirkete veriliyor ama sebepsiz bir şekilde iptal edilen bu ihale daha sonra 9.5 milyar gibi bir rakamla Kalyon İnşaat’a veriliyor. Nasıl veriliyor? 21/b ile veriliyor.

BİZ GÖREVE GELDİĞİMİZDE BU SUÇLULAR GEREKEN HESABI YARGIDA VERECEKTİR

Burada bir rakamı söylemek istiyorum Türkiye bunu duysun. 2020 Sayıştay raporunda 21/b yani açık ihale olmadan pazarlık usulü, adrese teslim yapılan toplam ihale bedeli 21 milyar 750 milyon TL’dir. Bunu Sayıştay belirlemiş. Aynı şekilde Bursa’da da aynı hilelere başvurulmuş. Bunlar bizim paralarımız. Biz burada Adil Karaismailoğlu, bir önceki Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kalyon İnşaat, Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat ve ortaklarıyla ilgili tüm delillerimizi, 30 sayfalık dilekçemizi, Sayıştay raporlarımızı savcılığa teslim ettik.

Savcı mutlaka baskı altında kalacaktır. Belki takipsizlik kararı verecektir ama biz Anayasa Mahkemesi’ne kadar hepsini götüreceğiz. Bu dosya orada bir yerde duracak. Yeri ve zamanı geldiği zaman biz göreve geldiğimizde bu suçlular gereken hesabı yargıda verecektir.

BURADA BİR SUÇ VAR, BURADA BİR YOLSUZLUK VAR

Bir kez daha söylüyorum. Bu bizim paramız, bu Türkiye Cumhuriyeti’ndeki 84 milyon yurttaşın parası. Sen önce ihaleyi 3.5 milyar TL’den yapacaksın, sonra gerekçesiz bir şekilde iptal edeceksin, açık ihaleyle bunu yapacaksın ve sonra pazarlık usulü bunu başka bir şirkete vereceksin. Peki, bu 6 milyar TL’nin hesabını kim verecek? Sayın bakan yalan söylüyor çünkü her yıl yatırım programlarında bu yatırımları Cumhurbaşkanı onaylıyor. Bu ihaleleri basın ile paylaşıyor. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğünde gerekli denetimleri yapabiliyor.

2020-2021-2022 yatırım programları Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla açıklanıyor. Burada bir suç var, burada bir yolsuzluk var ve ben savcıları göreve çağırıyorum. Eğer ki iddianame düzenlenirse dün Habertürk TV’de karşıma çıkamayan bakan 161 yıl ile yargılanacak. Bugün yargılanmayabilir, bugün hesap vermeyebilir ama yarın bunun hesabını verecek. Eğer ki normal bir şirket, normal bir vatandaş, normal bir belediye başkanı bu eylemleri gerçekleştirseydi bir kez daha söylüyorum 161 yıl ile yargılanıyordu. Burada kamu ihalesine fesat karıştırma suçu, dolandırıcılık suçu, görevi kötüye kullanma suçları oluşmuştur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol