birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 20.11.2019 22:08

6 yıldır sistematik şiddet uygulayan erkek tutuklanmadı!

6 yıldır sistematik şiddet uygulayan erkek tutuklanmadı!

Rize'nin Çayeli ilçesinde 6 yıldır psikolojik ve cinsel şiddete maruz bırakılan E.A.'nın duruşması bugün Çayeli adliyesinde görüldü.

Duruşmaya Fındıklı, Artvin, Hopa ve Çayeli’nden kadından destekçi olarak katıldı. Açıklama yapan kadınlar, itaat etmeyeceklerini, korkmadıklarını ve davanın takipçisi olacaklarını belirttiler.

Çayeli’nde ikamet eden M.Y. isimli erkek, 6 yıldır E.A.'ya yönelik psikolojik ve cinsel şiddete uzaklaştırma kararlarına rağmen devam etti.

7 Kasım 2019 tarihinde bölgedeki araştırma hastanesinin otoparkında silahla E.A’nın yolunu kesmiş, kendisine, işverenlerine ve iş yerinde birlikte çalıştığı kişilere silahlı saldırıda bulunmuştu.

Artvinden.com'da yer alan habere göre E.A.’nın avukatlığını yapan Rize Barosu’na kayıtlı İlayda Önal, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “M.Y. hakkında mahkemeden tutuklama talebinde bulunduklarını, mahkemenin ise bu talebi kabul etmeyerek yeterli delil olmaması gerekçesiyle mahkemeyi ileri bir tarihe ertelediğini” belirtti.

Çevre il ve ilçelerden gelen kadınlar, “Can güvenliğinin uzaklaştırma kararlarıyla dahi sağlanamadığı davalar karşısında, hiçbir kadının cinsel ya da bir psikolojik şiddete karşı yalnız olmadıklarını bilmeleri gerektiğini ve tüm davanın takipçisi olacaklarını” belirttiler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız