birgün

25° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 06.05.2021 09:15

64 barodan İkizdere’ye: Sesinizi duyuyoruz

Rize İkizdere’deki direnişe 64 baro tarafından yapılan açıklamayla destek mesajı verildi. Rize Barosu’nun açıklamada imzasının bulunmaması dikkat çekti.

64 barodan İkizdere’ye: Sesinizi duyuyoruz

Yaren ÇOLAK

Rize İkizdere’de taşocağına karşı süren direnişe barolardan destek geldi. 64 baro tarafından ortak açıklama yapıldı.

Bölge halkının günlerdir süren direnişlerine ilişkin sesinizi duyuyoruz vurgusu yapılan açıklamada “Bu katliama susmanız isteniyor ancak bilmelisiniz ki, hiçbir şirketin, hiçbir yöneticinin size rağmen buna karar verme yetkisi yok” denildi.

Bu direnişin Anayasal bir hak olduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bütünsel ve gerçekçi bir ÇED sürecini tam anlamıyla yürütmeden taşocaklarının açılmasına karar verilmesinin bütünüyle hukuk dışı ve hiçbir biçimde meşru değildir. Bu hukuksuzluğa dair bilgi sahibi olmak, buna karşı çıkmak, bağımsız yargıya erişmek ve etkili bir biçimde kullanabileceğiniz idari mekanizmalara sahip olmak da hakkınız. Ve devlet, bu haklarınızı kullanmanızı güvence altına almakla yükümlüdür.”

İdari yetkililere seslenilen açıklamada, devletin kolluk kuvvetlerinin, maddi manevi varlıklarınızı koruma çabanızı biber gazı ve zor kullanıp sizleri özgürlüğünüzden yoksun bırakarak engellemesi, hukuk dışıdır ve asla kabul edilemez. Bu süreçte karar alan, kolluk kuvvetlerine emir veren bütün idari organ ve görevlilere, İkizderelilerin insan olmaktan kaynaklanan haklarını ihlal eden her bir davranışın hukuki sorumluluk doğuracağını dikkate almaları, ivedilikle hukuk alanına çekilmeleri çağrısında bulunuyoruz. Yaşam alanlarını korumak için nöbet tutan insanlarımızla dayanışma içinde olacağımızı, hukukun işletilmesi çabalarını güçlendirmek konusunda sorumluluk duyduğumuzu paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

64 baro tarafından yapılan ortak açıklamada Rize Barosu’nun yer almaması ise tepkilere neden oldu. Ekoloji Aktivisti Eren Dağıstanlı sessizliğini koruyan Rize Barosu’na “Olay Rize’de geçiyor haberiniz olsun” paylaşımıyla, Avukat Yakup Okumuşoğlu da “Rize Barosu hiç şaşırtmıyor” diyerek tepki gösterdi.
Öte yandan baskı ve şiddet gören yurttaşlara CİMER üzerinden şikâyette bulunma çağrısı yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol