birgün

15° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 04.10.2021 10:11

65 yaş üzeri kişilerin ve kronik hastaların grip aşısını SGK karşılayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonları ilgilendiren grip aşısı ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Yılda bir defaya mahsus 65 yaş ve üzeri, kronik hastalar, gebeliğin 13. haftasından doğuma kadar geçen sürede anne adayları ücretsiz grip aşısı olabilecek.

65 yaş üzeri kişilerin ve kronik hastaların grip aşısını SGK karşılayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yılda bir defaya mahsus 65 yaş ve üzeri, kronik hastalar, gebeliğin 13. haftasından doğuma kadar geçen sürede anne adayları ücretsiz grip aşısı olabilecek eylül-şubat dönemi içerisinde ücretsiz grip aşısını yaptırabilecek.

SGK grip aşısıyla ilgili yeni düzenlemeyi sosyal medyadan duyurdu. SGK yılda bir defaya mahsus eylül-şubat dönemi içerisindeki grip aşılarını karşılayacak. Grip aşısı bedelinin ödendiği ilk grup olan 65 yaş ve üzerindeki kişilerde herhangi bir belge aranmaksızın grip aşılarının karşılanacağı belirtildi.

Hamileler de ücretsiz grip aşısı olabilecek

Ayrıca bazı kronik hastalık taşıyanlar; Astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, Diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı olanlar, Kronik renaldisfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olanlar veya immünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar, 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların yılda bir defaya mahsus ücretsiz grip aşılarını olabilecek.

Gebeliğin 13. haftasından doğuma kadar geçen sürede anne adayları da ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor. Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL'den satılıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol