birgün

7° KAPALI

GÜNCEL 26.03.2020 11:32

65 yaş ve üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü yurttaşlar ve kronik rahatsızlığı olanlar, başvuru yapmaları halinde düzenlenecek özel izinle seyahat edebiliyor

65 yaş ve üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

İçişleri bakanlığı, 21.03.2020 tarihinde yayınladığı genelgede, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirdi. Ancak yasak kapsamına giren yurttaşlar bazı hallerde izin alarak evden çıkabiliyor, seyahat edebiliyor.

İlk genelgenin ardından 22 Mart'ta yayımlanan ek genelgede, yasağa ilişkin istisnai haller belirlendi.

buna göre, 65 yaş üzeri olan ve kronik rahatsızlığı bulunan yurttaşlar, 112, 155 ve 156 acil arama hatları üzerinden talep formu oluşturabilecek.

Kendi ikameti dışında olanlar ve seyahat etmesi ya da evden çıkması zorunlu olan yurttaşların belirtilen acil arama hatları üzerinden oluşturduğu talepler, valilik ve kaymakamlıklarda oluşturulan 'vefa iletişim merkezleri' tarafından takip edilecek.

Uygun görülenler için; tarih, zaman, güzergah ve seyahat edenlerin açık kimlikleri belirtilerek 'seyahat belgeleri' düzenlenecek.

Düzenlenen belgeler talep sahiplerine kolluk birimleri tarafından teslim edilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız