birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.09.2020 08:43

68 kuşağı liderlerinden Taylan Özgür katledileli 51 yıl oldu

68 kuşağı liderlerinden Taylan Özgür katledileli 51 yıl oldu

HABER MERKEZİ

68 kuşağı öğrenci liderlerinden Taylan Özgür’ün Beyazıt Meydan’ında katledilmesinin üzerinden 51 yıl geçti. 23 Eylül 1969 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ndeki Öğrenci Birliği Kongresi’ne katılmak için geldiği Beyazıt Meydanı’nda bir eylem çıkışında sırtından vurularak öldürüldü.

Adına türküler ve marşlar bestelenen ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisi Taylan Özgür öldürüldüğünde 21 yaşındaydı.

68 kuşağı içinde katledilen ilk devrimcilerden biri olan Taylan Özgür, ODTÜ’de antiemperyalist ve sosyalist öğrenci hareketinin içindeki mücadelesiyle ön plana çıkarken, Deniz Gezmiş’in de yoldaşı ve yakın arkadaşlarındandı.

ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü içinde yer aldı. Adı Vietnam’da sayısız işkencelere ve katliamlara karışmış olan ‘Vietnam Kasabı’ olarak bilinen ABD Büyükelçisi Robert Kommer’in aracını Ocak 1969’da ODTÜ’de yakan devrimci öğrencilerden biriydi. Aradan geçen süre zarfında Taylan Özgür’ün katilleri açığa çıkarılmadı, cinayet aydınlatılmadı.

Pandemi koşulları nedeniyle Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’’ndaki mezarı başında bu sene kitlesel anmalar yapılamayacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız