birgün

15° AÇIK

EKONOMİ 21.02.2020 01:11

7 bin imamın maaşı İslami bankalara aktarıldı

7 bin imamın maaşı İslami bankalara aktarıldı

Ekonomi Servisi

Türkiye her alanda islamcılaşıyor. Diyanet’in personelleri maaşlarını artık islami finans kuruluşlarından çekmeye başladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yakın çalışma ilişkisi içinde olduklarını ve Diyanet personelinin maaşlarının katılım bankaları aracılığı ile ödenmeye başlandığını belirterek, bugüne kadar 7 bini aşkın Diyanet personelinin maaş ödemelerini katılım bankaları aracılığıyla aldığını sözlerine ekledi.Akyüz ayrıca faizsiz bankacılık faaliyeti yapacak kalkınma ve yatırım bankasının yakın zamanda kurulduğunu belirterek, "Kurulan bankanın ‘faizsiz finans yapacağım’ diye kamuoyuna bir deklarasyonu olmadı ama o yönde bir hazırlığın olduğunu biliyoruz." dedi.

Akyüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini belli konularda eleştirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ben onları, teşvik anlamında eleştiri olarak algılıyorum. Cumhurbaşkanımız, bu mekanizmanın gelişmesi için ciddi destek veriyor. 3 kamu katılım bankasının kurulması bu desteğin en net ifadesi. Bu sektörün pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Katılım bankacılığının özel yapısı gereği, bazı farklılıkları var ve bu farklılıkların geliştirilmesi, desteklenmesi ve korunması gerekmektedir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız