birgün

22° AÇIK

7 işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasının arazisi satışa çıkarıldı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 7 işçinin hayatını kaybettiği 127 kişinin yaralandığı patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının arazisi satışa çıkarıldı. 130 milyon lira değer biçilen arazinin ilanında, patlama nedeniyle harabeye dönmüş olan binaların görselleri yer alıyor.

GÜNCEL 04.03.2022 12:45
7 işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasının arazisi satışa çıkarıldı
Abone Ol google-news

Sakarya Hendek'te 7 işçinin yaşamını yitirdiği ve 127’sinin yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın arazisi satışa çıkarıldı.

Hendek'te 3 Temmuz 2020'de bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 işçi yaşamını yitirdi, 127 kişi de yaralandı. Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada patlamada ihmali olduğu gerekçesiyle yargılanan fabrika sahibi Yaşar Coşkun, fabrika sorumlu müdürü Asiye Angın, fabrika müdürü ve genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu, genel ustabaşı Erşan Öztürk, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt, sorumlu personel Ahmet Çağrıcı ve Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan dava açıldı.

Yaşar Coşkun ile Hasan Ali Velioğlu tutuklu yargılanırken, diğer kişiler ise tutuksuz yargılandı.

KARAR VERİLDİ

28 Şubat günü görülen 8’inci duruşmada mahkeme heyeti Aslı Bozkurt, Ahmet Çağrıcı, Erşan Öztürk ve Asiye Angın’ı 6 yıl 8’er ay, Hasan Ali Velioğlu’nu 12 yıl 6 ay, fabrika sahipleri Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’u ise 16 yıl 3’er ay hapisle cezalandırdı. Tutuklu yargılanan Hasan Ali Velioğlu verilen kararın ardından tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

ARAZİ İNTERNETTEN SATIŞTA

Karar duruşmasının gerçekleştiği gün olan 28 Şubat tarihinde, 225 bin 709 metrekarelik fabrika arazisinin bir emlak şirketi aracılığıyla internet sitesi üzerinden satışa çıkarıldığı görüldü. 130 milyon lira değer biçilen arazi ilanının fotoğraflarında, patlama nedeniyle hasar gören ve birçoğu kullanılamaz hale gelen binaların fotoğraflarının da yer aldığı görüldü.

Öte yandan, fabrika arazisinin içerisinde bulunan hasarlı binalarla birlikte yeni alıcısına devredileceği, binaların akıbetinin de yeni alıcıların takdirine bırakılacağı öğrenildi.

7-iscinin-hayatini-kaybettigi-havai-fisek-fabrikasinin-arazisi-satisa-cikarildi-987630-1.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol