birgün

21° AÇIK

7 kurumdan HDP'ye yönelik operasyonlara ilişkin açıklama: Daha fazla kenetleneceğiz

HDP, EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP ve TÖP, 'Kobane eylemleri' gerekçesiyle HDP üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyona ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, kamuoyuna HDP ile dayanışma çağrısı yapıldı.

SİYASET 12.04.2022 16:58
7 kurumdan HDP'ye yönelik operasyonlara ilişkin açıklama: Daha fazla kenetleneceğiz
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Kobane eylemleri' kapsamında HDP üye ve yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Operasyonun ‘siyasi kumpas’ olarak nitelendirildiği açıklamada AKP-MHP iktidarının muhalefete karşı tutumu eleştirildi.

"Siyasi kumpas davalarına karşı daha fazla kenetleneceğiz" başlıklı açıklamada operasyonların AKP'nin güç kaybettikçe muhalefeti hedef almasına vurgu yapıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP üye ve yöneticilerine, daha önceki dönemlerde görev yapmış belediye eşbaşkanlarına dönük siyasi bir kumpas operasyonu başlatılmıştır.

AKP-MHP iktidarının elinde bir şiddet aygıtına dönüştürülen yargı eliyle HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik yürütülen bu saldırılar ne ilk ne de sondur. İktidar kaybettikçe toplumsal muhalefete ve demokratik siyaset alanına saldırmaktadır. AKP-MHP iktidarı başta Kürt halkı olmak üzere bütün toplumsal muhalefet güçlerinin siyaset yapabileceği demokratik mücadele zemini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Bütün dönemlerde farklı bahaneler ve isimlerle demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik gerçekleştirilen bu operasyonların ortak amacı, Türkiye’de tekçi ve otoriter bir rejime karşı mücadele eden ve Türkiye halklarının, ortak, eşit ve özgür yaşamını kurma iddiasında olan muhalif güçleri tasfiye etmektir.

Demokratik siyasetten korkanların başvurduğu siyasi kumpas operasyonları nafile olduğu gibi tehlikelidir ve karanlıktır. Özgürlükten, eşitlik ve barış mücadelesinde ısrar edenler olarak her türlü kumpas davasının karşısında durmaya devam edeceğiz.

Siyasi operasyonlar ve hukuk dışı uygulamalarla, demokratik mücadele alanının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, demokrasi güçleri olarak bu saldırıları boşa çıkarmak için daha fazla kenetlenip mücadeleyi büyüteceğiz.

Demokrasi güçleri olarak çok bedel ödedik, korkmadık, yılmadık ve geri adım atmadık. Türkiye halklarının demokratik, ortak ve özgür geleceği için inatla ve kararlılıkla demokrasi yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. HDP’ye yönelik bu saldırılar Türkiye’deki bütün muhalefete, demokrasi güçlerine, ortak yaşam ve mücadele umuduna ve halkların kardeşliğine yönelik saldırılardır. Bu çerçevede, halklarımız ve demokratik kamuoyunu HDP ile dayanışmaya çağırıyoruz.

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP, TÖP"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol