birgün

14° AÇIK

77 insanın katili Breivik, ‘şartlı tahliye’ duruşmasına Nazi selamıyla çıktı

Norveç’te 2011’de gerçekleştirdiği iki ayrı saldırıda 77 insanı katleden neo-faşist ve radikal dinci Anders Behring Breivik, 10 yıllık hapsinin ardından hakkındaki ‘şartlı tahliye’ duruşmasına Nazi selamı ve üstünde ırkçı mesajların yazılı olduğu bir dövizle çıktı.

DÜNYA 18.01.2022 14:25
77 insanın katili Breivik, ‘şartlı tahliye’ duruşmasına Nazi selamıyla çıktı
Abone Ol google-news

Norveç’te 2011 yılında 77 insanı öldüren neo-faşist Anders Behring Breivik, ‘şartlı tahliye’ duruşmasına Nazi selamıyla çıktı ve ırkçı mesajlar verdi.

Reuters’in aktardığına göre Breivik, bugün duruşmanın görüleceği salona girerken, beyazların üstün olduğunu iddia etmek amacıyla parmaklarıyla bir işaret yaptı; ardından ise sağ kolunu kaldırarak Nazi selamı verdi.

Ayrıca Breivik, salonda “Beyazlara karşı yaptığınız soykırımı durdurun” cümlesinin yazdığı bir dövizi de elinde tuttu.

Breivik'in ‘şartlı tahliye’ talebinin görüleceği davanın dört günde tamamlanması planlanıyor. Öte yandan Breivik'e verilen 21 yıllık azami ceza da gelecekte topluma tehdit olarak görülmesi halinde her 5 yılda bir 5 yıl olarak sürekli şekilde uzatılabilir.

42 yaşındaki Breivik, 22 Temmuz 2011’de Norveç'in başkenti Oslo'da başbakanlık binası önünde bombalı saldırı gerçekleştirmiş ve Utøya adasında Norveç Sosyal Demokrat Parti yaz kampındaki gençlere yönelik silahlı saldırı düzenlemişti.

Breivik’in saldırıları sonucu Oslo’da 8, Utøya adasında ise 69 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından Breivik'in Hristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığı ortaya çıkmıştı.

Breivik, 24 Ağustos 2012 tarihinde yapılan karar duruşmasında, Norveç yasalarındaki en yüksek ceza olan 21 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol