birgün

11° PARÇALI BULUTLU

800 Covid vakası tespit edilen gemi, Sydney'de demirledi

Yeni Zelanda'dan yola çıkan ve içinde buluınan her 5 kişiden birinin Covid olduğu anlaşılan 'Majestic Princess' adlı yolcu gemisi, Avustralya’nın Sydney kentine demirledi. Yolcuların karaya çıkmasına izin verildi.

SAĞLIK 12.11.2022 15:03
800 Covid vakası tespit edilen gemi, Sydney'de demirledi
Abone Ol google-news

800 dolayında Covid -19 hastasının bulunduğu bir yolcu gemisi Avustralya’nın Sydney kentine demirledi.

Yeni Zelanda’dan yola çıkan ve 4 bin 600 dolayınca yolcu ve mürettebatı bulunan Majestic Princess adlı yolcu gemisinde, gemideki her beş kişiden birinin Covid olduğu tespit edildi.

NTV'nin geminin bağlı olduğu Carnival Australia şirketinden aktardığı bilgilere göre 4 bin 600 yolcu ve mürettebatı ile Yeni Zelanda'dan 12 gün süren yolculuktan dönen Majestic Princess adlı gemideki yolcuların yaklaşık yüzde 20'si Covid-19 semptomları gösterdi.

Test edilen yolcuların 800'ünün Covid-19'a yakalandığı belirlendi. Testi pozitif çıkan yolcuların seyahat süresince kabinlerinde izole edildiği öğrenildi.

Şirket müdürü Marguerite Fitzgerald yaptığı açıklamada, 12 günlük yolculuğun yaklaşık yarısında çok sayıda vakanın tespit edilmeye başlandığını, tüm vakaların ya asemptomatik ya da hafif semptomlar olanlardan oluştuğunu söyledi.

KARAYA ÇIKMALARINA İZİN VERİLDİ

Avustralya kamu otoriteleri, geminin limana yanaşmasının ardından testi pozitif olan yolcuların karaya çıkmasına izin verdi.

Yolculardan toplu taşıma araçlarını kullanmamaları talep edildi. Şirket müdürü Fitzgerald, "Covid-19 testi pozitif çıkan tüm yolculara izolasyon sürelerini tamamlamaları için özel ulaşım ve konaklama için yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol