birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 26.04.2017 09:12

81 ilde büyük FETÖ operasyonu

Türkiye genelinde 81 ildeki operasyona 8 bin 500 polis katıldı.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ana kadar 72 ilde 1009 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

81 ilde büyük FETÖ operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatı içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Türkiye genelinde 81 ildeki operasyona 8 bin 500 polis katıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ana kadar 72 ilde 1009 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Soylu, "Bu sabah 81 ilde yapılan bir operasyon gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmektedir. Şu ana kadar 72 ilde bin 9 mahrem imam gözaltına alınmıştır. Bu, Türkiye Cumhuriyeti devleti açısından önemli bir adımdır" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, büyük bir operasyon başlatıldığı belirtilerek, “Emniyet teşkilatı içindeki FETÖ üyelerinin sivil mahrem imamı olan 81 ilde bin kişi hakkında gözaltı kararı verilmiştir” denildi.

Soruşturma kapsamında 4 bin 672 kişi hakkında işlem yapıldığı, bunlardan bin 448'inin daha önceden FETÖ'den tutuklu olduğu bildirildi. Tutuklular haricinde kalan 3 bin 224 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu, şu ana kadar bin 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

YILDIRIM'IN "İŞİN SEYRİ DEĞİŞECEK DEDİĞİ" OPERASYON

Başbakan Yıldırım referandum öncesi katıldığı bir TV programında FETÖ'ye yönelik çok önemli tespitlerin yapıldığını söyleyerek "İşin seyri değişecek" ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım'ın sözlerinin yapılan operasyonla alakalı olduğu belirtiliyor.

Yıldırım şu ifadeleri kullanmıştı: "Baştan beri söylediğimiz bir şey var. Bu, çok karmaşık bir yapı. İlişkileri, ilişki ağı, günden güne daha çözülmemiş ilişkiler var. Şu ara çok önemli bir tespit yapılmış durumda. Bu tespitin sonuçları, FETÖ ile mücadelede bize ciddi imkan sağlayacak. İşin seyri değişecek. Bunlarla ilgili detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek, bu kadar söyleyeyim."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol