birgün

7° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 15.06.2020 07:56

874 yangında uçak kullanılmamış

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “16 Ekim 2019’dan beri çıkan 874 adet orman yangınında uçakla müdahaleye ihtiyaç duyulmadı” dedi. CHP’li Antmen, “Sadece İzmir’de 500 hektar orman kül oldu. Uçaklar nasıl kullanılmaz?” diye sordu

874 yangında uçak kullanılmamış

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘bozuk’ dediği ancak daha sonra hiçbir sorununun olmadığı ortaya çıkan Türk Hava Kurumu (THK) yangın söndürme uçaklarının 874 orman yangınında ‘ihtiyaç yok’ diye kullanılmadığı ortaya çıktı. Bu yangınlarda binlerce hektar alan zarar gördü. Bu alanlar arasında deniz manzaralı ormanlık bölümlerin de bulunması ‘kasıt’ iddialarına yol açtı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, THK uçaklarının kaç orman yangınında kullanıldığını, bu uçaklar yerine kiralanan uçaklarının bilgilerini sordu. Antmen’in önergesini yanıtlayan Pakdemirli, “16 Ekim 2019 tarihinden günümüze kadar çıkan 874 adet orman yangınında THK’ye ait uçaklar kullanılmamıştır. Bu yangınların hiçbirinde yangına uçakla müdahale edilmesine ihtiyaç duyulmamış, yangına uçakla müdahale için THK’den talepte bulunulmamış ve THK tarafından teklifte bulunulmamıştır” dedi.

Son on yılda 22 bin 85 orman yangınının meydana geldiğini ve bu yangınlarda 73 bin 302 hektar alanın zarar gördüğünü ifade eden Pakdemirli, “OGM helikopter ve uçak kiralamalarında şirketlere özel teknik şartname hazırlamamaktadır. İhtiyaç doğrultusunda teknik özellik ve miktarlar belirlenmektedir. THK kamu kurumu değildir. Vakıf ve Dernekler hukukuna göre faaliyet gösteren ve OGM’nin açmış olduğu ihalelere THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi olarak katılan ve diğer istekliler ile aynı şartlara sahip ticari bir kuruluştur” ifadelerini kullandı.

İHALEYE GİRMESİN DİYE

Bakan Pakdemirli’nin yanıtlarının ‘itiraf niteliğinde’ olduğunu söyleyen Antmen, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “20 Şubat’ta açılan orman yangını söndürme uçağı ihalesinde hazırlanan şartname nedeni ile THK’nin ‘Ateş Kuşu’ adı verilen uçağı ihaleye giremedi. THK’nin uçakları 4 bin 900 litre kapasiteliyken ihalede ‘5 bin litre şartı’ konuldu. İktidar, THK’nin uçakları ihalelere girmesin diye elinden geleni yaptı” şeklinde konuştu.

YANITI ARANAN SORULAR

Sadece İzmir’de 2019’da 500 hektar alanın yok olduğunu söyleyen Antmen, “Bu yangınlarda uçağa nasıl ihtiyaç duyulmaz? Daha önce sorduk, yeniden soruyoruz, orman söndürme işlemleri için son 5 yılda kiralanan uçak, helikopter, arazi aracı ve diğer araç, gereçlere ne kadar ödeme yapılmıştır? Bunlar hangi firmalardan kiralanmıştır? Ne kadara kiralanmıştır? Bu firmalar kimlere aittir? İhaleler ne şekilde ve kimler tarafından yapılmıştır? Bu sorular acilen yanıtlanmalıdır” dedi.

MARDİN’DE PEŞ PEŞE ÇIKAN YANGINLAR

Mardin kırsalındaki Ömeryan Bölgesi’nde 11 Haziran’da başlayan orman yangını mahalle sakinleri tarafından 2 defa söndürülmesine rağmen dün sabah saat 03.30 sularında tekrardan başladı. Artuklu ilçesinin Ahmetli mahallesine bağlı Kaynaklı Mezrası kırsalında çıkan yangın kısa bir sürede yayıldı. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangına mahalle sakinleri müdahale etti. Mahalle sakinleri, halen kontrol altına alınamayan yangınınların bilinçli bir şekilde çıkarıldığını iddia etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol