birgün

10° PARÇALI BULUTLU

9 ferdini koronavirüsten kaybeden aileye Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı inceleme sonuçlandı

Rize’de 9 ferdini koronavirüsten kaybeden Genç ailesine yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ‘genetik tarama’ çalışması tamamlandı. Tarama sonucunda negatif bir bulguya rastlanmadı. Aile bireylerinden Ali Genç, gazetecilere, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan gen taramasının sonuçlarının temiz çıktığını söyledi. Genç, geçen şubat ayında kaybettiği yakınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belki aşılarını olmuş olsalardı aramızda olacaklardı” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNCEL 19.09.2022 15:07
9 ferdini koronavirüsten kaybeden aileye Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı inceleme sonuçlandı
Abone Ol google-news

Rize'de Covid-19 nedeniyle 9 ferdini kaybeden Genç ailesi için genetik tarama sonuçlarında herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Güneysu İlçesine bağlı Gürgen köyünde, aynı aileden 9 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Genç ailesinin çağrısı üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından genetik tarama çalışması başlatıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından ailenin kan soy ağacı çıkarıldı.

Ailede belirlenen kişilerden kan örnekleri alınarak genetik çalışma için Ankara ve İstanbul'daki çeşitli hastanelere gönderildi.

AA’nın aktardığına göre aileden "riskli" olduğu belirlenen 13 kişiden alınan numunelerin laboratuvardaki genetik analizi sonucunda koronavirüs ölümlerine yol açan herhangi bir etkene rastlanmadı.

“GERİDE KALANLARA RABBİM UZUN ÖMÜR VERSİN”

Covid-19'dan yakınlarını kaybeden 63 yaşındaki Ali Genç, gazetecilere, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan gen taramasının sonuçlarının temiz çıktığını söyledi.

Ailede şu an hastalık nedeniyle herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade eden genç, şunları kaydetti:

"Bizim ailemizde ölen öldü. Geride kalanlara Rabbim uzun ömür versin. Ateş düştüğü yeri yaktı. Koronavirüs sürecinde ailemizde üst üste ölümler yaşanınca bize 'sizin genetiğinizde bir hastalık' var dediler. Biz de testimizi yaptırdık. Ondan sonra testimizin sonucunda bir sıkıntı çıkmadı. Ailede 9 ferdimi kaybettim. Allah kimseye böyle acı vermesin."

Rize'de yaşayan Ali Genç, Covid-19 nedeniyle üç kardeşini, iki baldızını, iki yeğenini, kayınbiraderini ve kayınbiraderinin oğlunu kaybetti.Rize'de yaşayan Ali Genç, Covid-19 nedeniyle üç kardeşini, iki baldızını, iki yeğenini, kayınbiraderini ve kayınbiraderinin oğlunu kaybetti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da yaşayan Muhammet Genç ve oğlu Burak Genç, 2020 yılının kasım ayında koronavirüse yakalanmışlardı.

Burak Genç, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 6 Kasım 2020’de hayatını kaybederken hastanede durumu ağırlaşan baba Muhammet Genç de 12 Kasım'da yaşamını yitirdi.

Baba oğulun ardından Bünyamin Genç (41) 1 Aralık 2020’de, İbrahim Genç (53) 4 Aralık 2020’de, Ali Genç (58) 11 Aralık 2020’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Ali Genç'in tedavi gören kardeşleri Fatma Duman (55) 18 Aralık 2020’de, Aysel Peçe (46) de 21 Şubat 2021'de hayata gözlerini yumdu.

13 Nisan 2021 tarihinde ise Ahmet Genç (43) de aynı hastalıktan hayatını kaybetti. Son olarak ise babasını, ağabeyini, 2 halasını ve 4 kuzenini kaybeden Şenay Genç Yalçınkaya (36), Covid-19 nedeniyle getirildiği Rize Devlet Hastanesi'nde durumu ağırlaşınca entübe edildi.

Evli ve 1 çocuk annesi olan Şenay Genç Yalçınkaya da yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

“AŞI OLSALARDI ARAMIZDA OLACAKLARDI”

Genç ailesine aşı önceliği çağrısı üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ailenin 25 üyesini geçen yılın ortalarında aşılamıştı. Aşılarla beraber Genç ailesinde kimse koronavirüse yakalanmadı.

3 kardeşi, 1 yeğeni, 2 baldızı,1 kayınbiraderi kayınbiraderinin oğlunu kaybeden Ali Genç, geçen şubat ayında yaptığı açıklamada, “Yeğenim Burak’ın ölümüyle süreç başladı. Sonrasında kardeşlerim, kaynım ve baldızlarımla beraber 8 kişi hayatını kaybetti. Belki aşılarını olmuş olsalardı aramızda olacaklardı” demişti.

Ali Genç’in bu açıklamayı yaptığı sırada, aile üyelerinden Şenay Genç Yalçınkaya üç aşı olmasına rağmen entübe edilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol