birgün

15° AÇIK

9 months old baby raped in Antep!

BİRGÜN DAİLY 19.08.2016 21:27
9 months old baby raped in Antep!
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net

Another scandalous case has been added to the rape cases of tens of Syrian children in İslahiye and Nizip districts of Antep. Unable to protect children, the state has not been able to prevent a 9 months old baby from being raped.

A 9 nine months old baby girl of a Syrian family that had fled their country because of the civil war was raped in Antep’s İslahiye district, recently. The family, settled in İslahiye district of Antep, has been working in the farms in the region on a daily wage. Having set up a tent near the field they worked, the family placed their baby in the tent while they went off to the field.

When the mother came to the tent to check on her baby girl, she encountered the devastating scene. Understanding that her baby had been raped, the mother took the baby to İslahiye State Hospital. Doctors giving treatment to the baby have reported that she was raped.

Police force and gendarme have launched investigations in order for the suspect to be found.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/antep-te-9-aylik-bebege-tecavuz-124880.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun