birgün

8° AÇIK

9’u 5 geçe hayat durdu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, hayata veda edişinin 83'üncü yıldönümünde anılıyor. Atatürk’ün son nefesini verdiği saat 9.05’te, yurttaşlar birçok noktada saygı duruşunda bulundu. Ankara ve İstanbul’da da resmi törenler düzenlendi.

GÜNCEL 10.11.2021 10:53
9’u 5 geçe hayat durdu
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, hayata veda edişinin 83’üncü yıldönümünde tüm yurtta anılıyor.

Yurttaşlar, Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda yaşama gözlerini yumduğu saat olan 9.05’te otoyollar da dahil olmak üzere pek çok noktada 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ankara’da Anıtkabir’de ve İstanbul’da Taksim Anıtı’nda da resmi 10 Kasım programları gerçekleştirildi.

Anıtkabir’deki törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, yüksek yargı üyeleri ve askeri personel katıldı.

Resmi törenin yanı sıra, çok sayıda yurttaş da Atatürk'e saygısını dile getirmek için Anıtkabir'in yolunu tuttu.

Taksim’deki anmada ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1'inci Ordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, siyasi parti temsilcileri hazır bulundu. Anıta çelenk bırakılmasının ardından Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu. Saatler 09.05 gösterdiğinde sirenler çaldı.

Ayrıca yurttaşlar, Atatürk’ü anmak için Dolmabahçe Sarayı’na da gitti. Kalabalık, saat 09.05'te çalan sirenle birlikte saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Daha sonra Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odayı ziyaret etti.

İşte 10 Kasım'dan öne çıkan bazı fotoğraflar...

9-u-5-gece-hayat-durdu-942365-1.

9-u-5-gece-saygi-942356-1.9-u-5-gece-saygi-942357-1.9-u-5-gece-saygi-942358-1.9-u-5-gece-saygi-942359-1.

9-u-5-gece-saygi-942360-1.

9-u-5-gece-hayat-durdu-942361-1.

9-u-5-gece-hayat-durdu-942366-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol