birgün

30° AZ BULUTLU

9 yıl sonra bir ilk: Nureddin Nebati, Mısır'a gidiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 1 Haziran'da Mısır'a gideceği belirtildi. Nebati'nin ziyareti 9 yıl aranın ardından Mısır'a bakanlık düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacak.

GÜNCEL 18.05.2022 15:51
9 yıl sonra bir ilk: Nureddin Nebati, Mısır'a gidiyor
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası İcra Kurulu Yıllık Toplantısı'na katılmak üzerine 1 Haziran'da Mısır'a ziyaret gerçekleştirecek.

Yapılacak olan bu ziyaret 2013’te gerçekleşen darbe sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır’a, yıllar sonra bakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER

2011 yılında Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ve "Arap Baharı" olarak adlandırılan süreç sonrasında Müslüman Kardeşler yönetiminin başa geçmesiyle ısınan Ankara-Kahire ilişkileri, Cumhurbaşkanı Mursi’nin 2013 yılında Sisi'nin darbesiyle devrilmesi sonrasında bozulmuştu.

Dış politika krizinde çözümü Mısır'la yakınlaşmakta bulan AKP, ülkeyle ilişkilerini iyileştirmek için adımlar atmış, Mısır'ın daveti üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında Türkiye'den bir heyet, geçtiğimiz yıl 5-6 Mayıs'ta Kahire'yi ziyaret ederek görüşmelerde bulunmuştu.

İki ülke arasındaki istişarelerin ikinci turu yine geçen yıl 7-8 Eylül tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçiler Kararnamesi'nde Mısır'ın başkenti Kahire'ye atama yaparak Türkiye ile Mısır ilişkilerini 'maslahatgüzar' seviyesinden büyükelçi seviyesine çekmekte bir adım attığını duyurmuştu. Büyükelçi seviyesindeki İslam İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilciliği de yapan Büyükelçi Salih Mutlu Şen yeni ‘Kahire Maslahatgüzarı’ olarak atanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol