birgün

18° AÇIK

900 araç mahsur kalmıştı: Antep TAG Otoyolu'nda ulaşım 'kontrollü' şekilde başladı

Antep dün yoğun şekilde yağan kara teslim oldu. Kentten çıkışlar durduruldu. Gaziantep Valisi Davut Gül, Nizip tarafında kardan kapanan yolun tamamen açıldığını söyledi. Vali tarafından yapılan son açıklamada, TAG Otoyolu'nda ulaşımın kontrollü şekilde başladığı bildirildi.

GÜNCEL 19.01.2022 06:46
900 araç mahsur kalmıştı: Antep TAG Otoyolu'nda ulaşım 'kontrollü' şekilde başladı
Abone Ol google-news

Gaziantep Valisi Davut Gül, TAG Otoyolu'nda ulaşımın kontrollü şekilde başladığını bildirdi. Çalışmaların büyük oranda tamamlandığını söyleyen Gül, "TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde sağlanıyor. Bölgede arkadaşlarımızın kar temizliği de devam ediyor. İnşallah kısa zamanda tüm karı kaldırıp güvenli sürüş imkanı sağlayacağız" dedi.

Gül, öğle saatlerinde yaptığı açıklamada kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda mahsur kalanlarla ilgili, "1780 araç kurtarıldı, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla. Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz" şeklinde konuşmuştu. Davut Gül, yolun kalan kısmının açılması için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti.

KURTARILMAYAN 900 ARAÇ KALDI

Daha sonra bir açıklama daha yapan Gül, yolun açıldığını ve kalan 900 civarı aracın tahliyesinin devam ettiğini aktardı.

antep-kara-teslim-vali-tag-otoyolunda-mahsur-kalan-arac-ve-kisi-sayisini-tam-olarak-bilmediklerini-soyledi-969911-1.

Gül, gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

"Nizip tarafı kısmen ulaşıma açılmıştı, şimdi tamamen ulaşıma açıldı. Nurdağ tarafı tek şeritten ulaşıma açıldı. 900 civarındaki aracın tahliyesi devam ediyor. Yolun tek şeritli işlemesinde sıkıntı yok. Şu anda kalan 900 civarinda aracın tahliyesi devam ediyor. "

Bölgedeki çalışmaların sürdüğünü aktaran Gül, bölgede kalan yurttaşlara kumanya yardımlarının yapıldığını bildirdi.

antep-te-kar-yagisi-nedeniyle-il-disina-arac-cikisi-durduruldu-969848-1.

Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı kent merkezinde, bazı ağaçlar devrildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda mahsur kalanlarla ilgili, "1780 araç kurtarıldı, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla. Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz." dedi.

antep-te-kar-yagisi-nedeniyle-il-disina-arac-cikisi-durduruldu-969849-1.

KURTARILAN KADAR MAHSUR OLAN VAR

Davut Gül, AA muhabirine, otoyoldaki sorunun yarısının çözüldüğünü, kalan kısımda da çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bölgede 50 santimetre kar kalınlığına ulaşıldığını anlatan Gül, "Gaziantep ekonomik yapısı itibarıyla çok sayıda tır trafiğinin olduğu bir kent. Dolayısıyla otoyolda çok fazla tır kaldı. Bu büyük tonajlı araçların önemli bölümü yolda kaldı, bir kısmı kazaya karıştı. Bundan dolayı trafik aksaklığı söz konusu." dedi.

antep-te-kar-yagisi-nedeniyle-il-disina-arac-cikisi-durduruldu-969850-1.

Bölgedeki çalışmaların sürdüğünü aktaran Gül, bölgede kalan vatandaşlara kumanya yardımlarının yapıldığını söyledi. Tipi nedeniyle açılan yolların kapanabildiğini belirten Gül, şöyle konuştu:

"186 kişi hastaneye sevk edebildik. Sağlık sistemi o açıdan tam olarak çalıştı. Hastaneye gitmesi gerekip de hastaneye gidemeyen tek vatandaşımız olmadı. Yolda kalan araçlar var ve araçların içerisinde kaç kişinin olduğunu tam olarak bilemiyoruz. 1780 araç kurtarıldı, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla. Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz. Bu tahmini bir rakam. 3-4 saat içerisinde yolun kalan kısmı trafiğe açıldığı zaman vatandaşlarımız da kurtarılmış olacak."

antep-te-kar-yagisi-nedeniyle-il-disina-arac-cikisi-durduruldu-969851-1.

BELEDİYEYE TEPKİ

Kar hayatı olumsuz etkilerken, MA'nın aktardığına göre belediyenin önlem almadığını belirtenler paylaştıkları fotoğraf ve videolar ile tepkilerini dile getirdi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bazı kişilerin araçlarını yolda bırakıp evlerine yürüyerek ulaşmaya çalıştığı kaydedildi. Kimi görüntülerde ise yolda kalan belediye otobüsü ve ambulansların yurttaşlar tarafından kurtarılmaya çalışıldığı görüldü.

SOL PARTİ’DEN TEPKİ: KENTİMİZİN BAŞINA GELENLER AKP DÜZENİNİN ŞEHİR POLİTİKALARININ BİR RESMİDİR

SOL Parti Gaziantep İl Örgütü, kentteki kar esareti ardından yerel yönetime tepki gösteren bir açıklama yaptı.

SOL Parti’nin yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Gaziantep kar yağışı sonrası tıkanmış durumdadır!

Bunun sorumlusu işlerine gitmekte ve mecburi olarak ulaşımı kullanmak zorunda kalan emekçiler değildir.

Sorumlular, reklamlara milyonlar harcarken afetler karşısında ellerini bağlayan AKP'li yöneticilerdir.

Şehrin en işlek caddeleri kapanırken mahallelere ulaşım sağlanamamıştır.

Yüzlerce trafik kazası meydana gelmiş ve binlerce insan evlerine onlarca kilometre yol katederek, yürüyerek gitmek zorunda kalmıştır.

Kentimizin başına gelenler AKP düzeninin şehir politikalarının bir resmidir.

Gaziantep imar planları eşliğinde onlarca müteahhit çevresine pay edilirken emekçi halk, afetler karşısında yalnız bırakılmıştır.

Kentimiz betona gömülürken kara kışa teslim edilmiştir!

FATMA ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Nurdağı kısmının akşama doğru açılacağını söyledi.

161 iş makinesi, 600 personelle çalıştıklarını anlatan Şahin, "Hamdolsun sabah hemşehrilerimiz uyandığında şehirde sıkışma noktaları açılmıştı, ana arterler temizlenmişti. Şimdi en büyük sorun Nurdağı tarafı. Şu anda burada inceleme yapıyoruz. Önde iki tır devrildiği, makas attığı için yolda birikme var." dedi.

"YALAN HABERLERE İTİBAR ETMESİNLER"

Şahin, şunları söyledi:

"Çok az kaldı, yaklaşık 1 kilometre var. Öndeki makas atan tır kalktığında seri bir şekilde yol açılacak. Hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum. Devlet işinin başında. Sosyal medya üzerinden yaratılmaya çalışılan yalan haberlere itibar etmesinler. Devletten gelen bilgiler üzerine hareket etsinler. İnşallah akşama doğru bu yolu tamamen açmış olacağız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol