birgün

14° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 24.09.2021 17:36

900 bin kişiyi ilgilendiren vergi paketinde takvim netleşiyor

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önümüzdeki hafta yaklaşık 900 bin kişiyi ilgilendiren vergi teklifini Meclis'e sunmayı planladıklarını söyledi.

900 bin kişiyi ilgilendiren vergi paketinde takvim netleşiyor

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önümüzdeki hafta TBMM’ye sunmayı planladıkları yeni vergi yasası teklifiyle yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olanlardan gelir vergisi alınmayacağını, kurumlar ve gelir vergisi beyanname sürelerinin de birer ay öne çekileceğini söyledi.

Yeni teklifle ilgili Bloomberg’e konuşan Elitaş, 61 maddelik kanun teklifiyle küçük esnafın vergiden muaf tutulacağını ancak bunların defter tutmaya devam edeceklerini söyledi.

Elitaş ayrıca tarımsal desteklerden alınan verginin de kaldırılacağını anlattı.

Buna karşın kurumlar vergisinin azaltılmasına yönelik bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını belirten Elitaş, “850 bin-900 bin kişiyi ilgilendiren teklif, yeni bir vergi yükü getirmiyor, vatandaşın yükünü azaltmayı hedefliyor” dedi.

Paketle yeni yatırım teşvik belgesi alanlara yüzde 10 oranında vergi indirimi planlandığını anlatan Elitaş, sosyal medya yayıncılarına yönelik beyanname verme zorunluluğunun kaldırılacağını, bunun yerine gelirlerden stopaj kesintisi yapılacağını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol