birgün

9° AÇIK

99. yılında da aynı coşku ve kararlılıkla

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yılı coşkuyla kutlanacak. İki gündür devam eden etkilikler bugün de devam edecek. Akşam saatlerinde de fener alayları düzenlenecek.

BİRGÜN EGE 29.10.2022 09:51
99. yılında da aynı coşku ve kararlılıkla
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Bugün Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yılı… Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ege Bölgesi’nde Cumhuriyet’in kuruluşunun kutlamaları coşku ile yapılacak. İzmir’de kutlamalar dün başladı ve 2 gün daha sürecek. Bugün kent merkezinde gün boyu etkinlikler yapılacak ve akşamı fener alayı oluşturulacak.

29 Ekim’de başlayacak Cumhuriyet Kupası Yat Yarışları ise 30 Ekim’de de sürecek. Kültürpark çim alan bugün gün boyu renkli etkinliklere sahne olacak. 13.30’da halk oyunları gösterisiyle başlayacak program, 14.00’te Ozbi konseriyle devam edecek. 16.00’da Babazula, 18.00’de Adamlar konseri var. 19.30’de sahne alacak DJ Yasin Keleş’in ardından İzmirliler 20.00’de Ümit Besen ve Pamela konseri ile eğlenceye doyacak. 21.30’da DJ Yasin Keleş’in yeniden sahneye çıkacağı geceye 22.00’de DJ Nihat Sırdar renk katacak. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) 12.00’de, Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde ise 13.00’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde piyano eğitimi alan çocuklar birer resital verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadınlar Korosu’nun müzik dinletisi 12.30’da APİKAM’da, 14.30’da ise Konak Metro Galeri önünde yapılacak. Asansör sokağında 12.30’da, Kemeraltı Benzinci Kör Hafız Heykeli önünde de 14.15’te müzik dinletisi başlayacak. 29 Ekim sabahı 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda her yıl olduğu gibi resmi program ve geçit tören yapılacak. 19.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda zeybek gösterisi ile Fener Alayı hazırlıkları başlayacak. İzmir'in dört bir yerinden gelen 200 efe aynı anda zeybek oynayacak. Başkan Tunç Soyer'in de izleyeceği zeybek gösterisinin ardından fener alayı 20.00’de Cumhuriyet Meydanı'ndan yürüyüşe başlayacak. 350 metelik Türk bayrağının taşınacağı fener alayı Gündoğdu Meydanı üzerinden Kültürpark’ın Lozan kapısına ulaşacak. Körfez’de İzmir Marina açıklarında ise 29-30 Ekim tarihlerinde Cumhuriyet Kupası Yat Yarışları yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü işbirliğiyle yapılacak etkinlikte 35 yat yarışacak.

Aydın’da kutlamalar dört gün yapılacak. Dün Musa Göçmen Senfoni Orkestrası’yla başlayan etkinler bugün Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda Melike Şahin’in konseriyle devam edecek. Aydın Tekstil Park’ta Pazar günü, Random, Madrigal ve Pinhâni, Pazartesi günü ise Mary Jane, Evrencan Gündüz ve Fatma Turgut sahneye çıkacak. Etkinlikler saat 16’da başlayacak. Muğla’da ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir hafta boyunca etkinler düzenledi ve düzenlenmeye devam edecek. Bugün ise Tuğçe Kandemir Büyükşehir, Milas Belediyesi işbirliği ile Milas’ta sahne alacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun