birgün

13° PARÇALI BULUTLU

A delegation of Turkey’s HDP joins the Justice March

BİRGÜN DAİLY 03.07.2017 20:24
A delegation of Turkey’s HDP joins the Justice March
Abone Ol google-news

On the 19th day of the Justice March in Turkey, the country’s second largest opposition party HDP joined the march with a group of delegation of executive members and MPs.

As the executives of the party had announced before, HDP members joined the march in Kocaeli province, where the jailed former co-chair of their party, Figen Yüksekdağ, has been held in detention for over 8 months.

After greeting the marchers on the road, the HDP delegation walked with the head of CHP, Kemal Kılıçdaroğlu.

While journalists crowded the site during the meeting, CHP’s Ankara MP Necati Yılmaz greeted and shook hands with all the members of the delegation, which was participated by co-chair Serpil Kemalbay; deputy co-chairs Saruhan Oluç and Sezai Temelli; executive board members Beyza Üstün and Murat Mıhçı; parliamentary group leader Ahmet Yıldırım; and MPs Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar; and, co-chair of Mardin municipality Ahmet Türk.

After walking with the CHP leader, Ahmet Türk gave a statement on behalf of the HDP delegation. “Unless democratic conditions are ensured for Kurds, who have face injustices the most, our search for justice will remain half. We are here to give support to the Justice March. It has to be taken to a stage where everyone is included without any isolation”, Türk said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/adalet-yuruyusu-ne-katilan-hdp-heyeti-kilicdaroglu-ile-yurudu-167989.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun