birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

A speaker at a seminar in Turkey likens uncovered women to ‘peeled tomatoes’

BİRGÜN DAİLY 04.09.2017 19:46
A speaker at a seminar in Turkey likens uncovered women to ‘peeled tomatoes’
Abone Ol google-news

A video recorded last year at a seminar organized by Turkey’s Akademya journal and the local municipality of İstanbul’s Üsküdar district has recently gone viral on social media, causing reaction from the public as a women speaker in the video is seen saying ‘Muslim women without a head cover are like peeled tomatoes’.

Speaking at the event called as ‘The Walking Big East’, the guest speaker Emine Merve Akyüz delivered a speech on the role of women.

“There has to be a veiling on Muslim women. Nobody would like to have a tomato with its peel opened and ripped a little. In this regard, the veiling puts the woman under a cover and protects its meaning and figure”, Akyüz observed as saying in the video.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/tesetturlu-olmayan-kadinlara-kabugu-soyulmus-domates-benzetmesi-177744.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun