Anadolu Ajansı, yayınladığı videolarla gündem yaratan suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in koruma kararıyla ilgili yeni bir haber servis etti. Haberde, koruma kararı belgelerinde "FETÖ izinin tespit edildiği" ifadeleri yer aldı. Ancak koruma belgelerinde, bugün AKP Milletvekili olan dönemin İl Emniyet Müdürü Selami Altınok ile bugün Ankara Valisi olan dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de imzaları yer alıyor. Öte yandan AA habere ilişkin paylaşımını bir süre sonra sildi.

AA, Peker'e verilen koruma kararında "FETÖ izinin tespit edildiğini" yazdı: Peki ya belgenin altındaki imzalar?

Anadolu Ajansı (AA), okurlarına "suç örgütü elebaşı Sedat Peker'e "DHKP-C tehdidi" gerekçesiyle verilen koruma kararı belgelerinde FETÖ izi tespit edildi" şeklinde bir haber servis etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına dayandırılan haberde, "FETÖ'den ihraç edilen eski Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiği ve bu nedenle Peker'e koruma gerektiğine yönelik olarak 16 Ocak 2015'te İstanbul Emniyet Müdürlüğünün terör ve istihbarat birimleri arasındaki yazışmalarına yönelik soruşturma başlatıldığı" belirtildi.

ÖZGÜR TAŞDEMİR'E DİKKAT ÇEKİLDİ

Haberde, şu ifadelere yer verildi:

"Bu yazışmalarda, DHKP-C güdümünde yayın yapan internet sitesinde, suç örgütü elebaşı hakkında hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanıldığına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Kararın tebliğ edildiği suç örgütü elebaşı, 26 Ocak 2015'te koruma istemediğini bildirdi ancak 5 Şubat 2015'te tekrar koruma için başvuruda bulundu.

Bu talebin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünden 20 Şubat'ta, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden de 26 Şubat'ta İstanbul Koruma Şube Müdürlüğüne "Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları" imzasıyla Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiğine yönelik yazılar yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına göre, İstanbul İl Koruma Komisyonu 6 Mart 2015'te toplanarak Peker için polis yakın koruma kararı aldı.

Aynı komisyon tarafından Peker'e koruma verilmesiyle ilgili karar 2016, 2017, 2018 ve 2019'da da uzatıldı.

Adı "FETÖ borsası" iddialarına karışan ve meslekten ihraç edilen eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'in, 2017'de İstanbul Valiliği'ne, "DHKP-C’nin Okmeydanı’nda suç örgütü elebaşına ait kumarhaneye saldırılar düzenleyebileceği" uyarısının yer aldığı bir tutanak gönderdiği tespit edildi.

Örgüt elebaşı için verilen koruma kararı 2020 Eylül ayında kaldırıldı."

BELGENİN ALTINDAKİ İMZALAR

AA'nın paylaştığı koruma belgesini imzalayanlar arasında, bugün AKP Erzurum Milletvekili olan Selami Altınok'un adı da 'İl Emniyet Müdürü' sıfatıyla yer alıyor.

Aynı şekilde dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de evrakta imzası bulunuyor. Vasip Şahin bugün Ankara Valisi olarak görev yapıyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Habertürk’teki programda Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak sorumlu gösterdiği Mustafa Çalışkan da halen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

aa-sedat-peker-e-verilen-koruma-karari-belgelerinde-feto-izi-tespit-edildi-880790-1.

ANADOLU AJANSI PAYLAŞIMI KALDIRDI

Anadolu Ajansı, “Sedat Peker’e verilen koruma kararında FETÖ izi var” tweetini sildi. Ajans, habere ait imzalı belgenin olduğu fotoğrafı da sistemden kaldırdı. Belge ilgili imzanın olduğu yer kesilerek paylaşıldı. Haber belgelerinin yer aldığı link de kaldırılarak silindi.

aa-peker-e-verilen-koruma-kararinda-feto-izinin-tespit-edildigini-yazdi-peki-ya-belgenin-altindaki-imzalar-880875-1.