birgün

23° AÇIK

AVRUPA 03.07.2021 10:06

AABF: Unuttuğumuz her katliam, yeni katliamlara dönüşür

Frankfurt Başkonsolosluğu önünde protestoya katılan AABF üyeleri, Sivas Katliamı'nın unutulmamasını, Avrupa'da serbest dolaşan katliam sanıklarının da yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını istedi.

AABF: Unuttuğumuz her katliam, yeni katliamlara dönüşür

FRANKFURT

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Hessen Birliği, Sivas Katliamı'nın 28. yılında Avrupa'da serbest dolaşan Madımak katillerinin bir an evvel yakalanıp adalete teslim edilmesini talep etti. Frankfurt Başkonsolosluğu önünde düzenlenen protesto gösterisinde konuşan AABF Hessen Bölge Yönetimi Başkanı İhsan Dilber, Sivas'ta saldırının Alevilere, aydınlar ve sanatçılar ile kültür ve sanata yapıldığını söyledi.

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının söz konusu olamayacağını kaydeden Dilber, iktidarın katliamdan mahkum olanları serbest bırakmasını Alevilere karşı beslediği kinin bin işareti olarak niteledi. AABF Hessen Birliği üyesi bir grup, Frankfurt Başkonsolosluğu'na taleplerini içeren bir mektup bıraktı.

Gösteride AABF Hessen Birliği'nin açıklaması da okundu. Açıklamada, "İnsanlığa yaşatılan bu katliamları ve zulümleri asla unutmayalım. Susmayalım. Haykıralım. Hatırlatalım. Suçluların cezasını çekmediğıi, geçmişle yüzleşmeden unuttuğumuz her katliam, yeni katliamlara zemin hazırlamaktadır. Tarih bize bunu gösteriyor" denildi.

aabf-unuttugumuz-her-katliam-yeni-katliamlara-donusur-894744-1.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"2 Temmuz 1993'te Sivas'a Pir Sultan Abdal'ı anmak üzere giden 33 canımızın Madımak Oteli'nde devlet kuvvetlerinin gözetiminde, ırkçı ve gerici kalabalığın alkışları ve tekbirleri eşliğinde yakılmasının üzerinden tam 28 yıl geçti. İnsanlık tarihinin yüzkarası olaylarından biri olan Madımak Katliamı; insanlığa, ortak yaşama kültürüne, aydınlığa karşı bir katliamdır. Bu yönüyle insanlık var oldukça lanetlenecektir. Bu süreçte Madımak Katliamı davası zaman aşımına uğratıldığı gibi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedildi. Madımak Katliamı davasında katillerin avukatlarını milletvekili ve bakan yapan AKP zihniyeti, elinde benzin bidonuyla insanları yakmaya giden katilin kendisini de salıverdi.

Yakanların düşünceleri Alevi toplumunun bilimden, aydınlanmadan, laiklikten, kardeşlikten yana düşüncelerine ve inancına yöneliktir. Söz konusu suçlar, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlık suçu işlemiş katiller için zaman aşımı olmaz, affedilmeleri ise asla kabul edilmez. Bu noktada Almanya başta olmak üzere Avrupa'da serbest dolaşan diğer Madımak katillerinin bir an evvel yakalanıp adalet karşısına çıkarılmasını talep ediyoruz.

İnsanlığa yaşatılan bu katliamları ve zulümleri asla unutmayalım. Susmayalım. Haykıralım. Hatırlatalım. Suçluların cezasını çekmediğıi, geçmişle yüzleşmeden unuttuğumuz her katliam, yeni katliamlara zemin hazırlamaktadır. Tarih bize bunu gösteriyor. Madımak Katliamı'nın yıldönümünde çerağımızı. baskının, zorlamanın, katliamların olmadığı, bütün insanlığın barış, dostluk ve kardeşlik içinde yaşayacağı bir dünyaya olan özlemimiz için uyandıracağız."

aabf-unuttugumuz-her-katliam-yeni-katliamlara-donusur-894745-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol