birgün

3° AÇIK

AVRUPA 19.01.2021 23:47

AB, artan aşılarını yoksul ülkelerle paylaşmayı düşünüyor

AB, artan aşılarını yoksul ülkelerle paylaşmayı düşünüyor

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa Birliği Sağlık Komiseri Stella Kyriakides, birliğin kendisine yeten Covid-19 aşısından arta kalanı yoksul komşu ülkeler ve Afrika'yla paylaşmak istediğini söyledi.

Independent'ın haberine göre, Kyriakides Avrupa Birliğindeki politikacılara bugün yaptığı açıklamada, "aşıları sınırlarının ötesinde paylaşacak bir Avrupa mekanizması üzerine üye devletlerle çalıştıklarını" belirtti.

Kyriakides, bu mekanizmanın "COVAX tam anlamıyla işlevsel hale gelmeden önce" daha yoksul ülkelere aşı ulaştıracağını vurguladı.

450 milyon nüfusu olan AB, 6 farklı firmadan 2.3 milyar doz aşı ve aday aşıyı garanti altına aldı. Ancak bu aşılardan bazıları hala onay bekleme aşamasında.

Habere göre; Kyriakides, Batı Balkanlar, Kuzey Afrika ve yoksul Sahra altı ülkelerindeki sağlık çalışanları ve en riskli kesimlerin önceliklendirileceğini bildirmekle birlikte, fazla aşılar bu ülkelere bağış olarak mı verilecek yoksa satılacak mı açık olarak belirtilmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol