birgün

18° AÇIK

AB, çok uluslu şirketlere ödedikleri vergileri açıklama zorunluluğu getiriyor

AP milletvekilleri, çok uluslu şirketler ve iştiraklerinin AB ülkelerinde ödedikleri vergi bilgilerini kamuya açıklamasını zorunlu hale getirecek düzenlemeyi kabul etti. Buna göre, yıllık gelirleri 750 milyon avronun üzerindeki çok uluslu şirketler ödedikleri vergi miktarlarını açıklamak zorunda olacak.

AVRUPA 11.11.2021 15:46
AB, çok uluslu şirketlere ödedikleri vergileri açıklama zorunluluğu getiriyor
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu (AP), yıllık gelirleri 750 milyon avronun üzerindeki çok uluslu şirketlerin ödedikleri vergi miktarlarını açıklamalarını zorunlu hale getirecek düzenlemeye onay verdi.

Brüksel'de gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, vergide şeffaflığı artırmak için hazırlanan ülke bazında kamuya açık raporlama adlı düzenleme görüşüldü.

AP milletvekilleri, yıllık gelirleri 750 milyon avronun üzerindeki bütün çok uluslu şirketler ve iştiraklerinin AB ülkelerinde ödedikleri vergi bilgilerini kamuya açıklamasını zorunlu hale getirecek düzenlemeyi kabul etti.

ŞİRKET MERKEZLERİNİN AB ÜLKELERİNDE OLUP OLMAMASI DURUMU DEĞİŞTİRMEYECEK

Düzenlemeye göre, söz konusu şirketlerin merkezinin AB ülkelerinde olup olmaması bu durumu değiştirmeyecek.

Şirketler, kar veya zarar durumu ile her ülkede istihdam edilen kişi sayısı gibi temel bilgileri de paylaşacak. Düzenleme, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmasının ardından 18 ay içinde üye ülkelerin ulusal mevzuatlarına girecek.

AB çalışmalarına göre, şirketlerin çeşitli vergiden kaçınma yöntemlerinin Avrupa'ya maliyeti yıllık 50 milyar avroyu buluyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol