birgün

14° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 03.03.2021 16:09

AB, Covid-19 nedeniyle mali kuralları askıya alıyor

Avrupa Bİrliği (AB), Covid-19 salgını nedeniyle üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran mali kuralların 2023 yılına kadar askıda kalmasını ve uygulanmamasını tavsiye etti.

AB, Covid-19 nedeniyle mali kuralları askıya alıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelere salgın döneminde mali politika tavsiyelerinde bulunan çalışmasını yayımladı.

Çalışmada, üye ülkelerin ekonomilerine sağladığı çeşitli mali desteklerin 2021 ve 2022'de de sürdürülmesi ve erken kesilmemesi gerektiğine işaret edildi.

AA'nın aktardığına göre desteklemelerin, zamanında, geçici ve hedef odaklı olmasının önemine dikkati çekilen çalışmada, bunların sürdürülebilir olması ve ekonomik toparlanmaya odaklanması istendi.

Çalışmada, salgının neden olduğu kriz ortamında ekonomileri ve istihdamı korumak, sağlık gibi alanlarda ilave harcama yapmak için mali kurallarda esneklik gerektiği kaydedildi.

Mali önlemlerin sağlıkla ilgili riskler azaldıktan sonra kademeli biçimde kaldırılmasının önemine işaret edilen çalışmada, üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran mali kuralların askıya alınması kararının 2023 yılına kadar uzatılması tavsiye edildi.

Üye ülkelerin konuyla ilgili resmi kararı mayıs ayında alması bekleniyor.

AB MALİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

AB kurallarına göre, normal şartlarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH'lerinin yüzde 3'ünü, kamu borçlarının da GSYH'lerinin yüzde 60'ını geçmemesi gerekiyor.

Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirlerin AB Komisyonu'na bildirilmesi ve etkin mücadelenin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu ülkeye yönelik "aşırı açık prosedürü" adlı disiplin süreci uygulanabiliyor. Disiplin süreci sonunda ülkeye ekonomik yaptırımlar söz konusu oluyor.

AB üyesi ülkeler, salgın nedeniyle geçen yıl söz konusu kuralları askıya alma kararı almış ve kamu harcamalarını sınırları aşacak seviyelere yükseltmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol