Afganistan'dan kaçan sığınmacıları Avrupa'dan uzak tutmak için Brüksel'in mali yardım paketi planladığı iddia edildi. Türkiye'nin de daha fazla Afgan'a ev sahipliği yapmak konusunda bir rol oynayabileceği öne sürüldü.

AB'den Afgan mülteciler için mali yardım planı hazırlığı: "Türkiye ev sahipliği için rol oynayabilir"

Avrupa Birliği'nin (AB), Afganistan'da Taliban'la hükümet güçleri arasındaki çatışmalardan kaçan Afgan mültecileri kendi sınırlarından uzak tutmak için bir mali yardım planı hazırlamakta olduğu öne sürüldü.

Reuters ajansının ilgili görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan iki AB yetkilisi ile bir diplomata dayandırdığı haberde, bu amaçla Afganistan, Pakistan ve hatta İran'a da mali yardım yapılması ihtimalinin masada olduğu iddia edildi.

Gazete Duvar'ın aktardığı haberde, 'Türkiye'nin de daha fazla Afgan'a ev sahipliği yapmakta bir rol oynayabileceği' belirtildi.

"PLAN HAZIRLIK AŞAMASINDA"

Reuters'a bilgi veren yetkililer, AB'nin Afganistan'dan kaçışı sınırlamak amacıyla Afganistan ve komşularına yönelik yeni bir mali yardım paketini ele almakta olduğunu söyledi. Planın şu an hazırlık aşamasında olduğu, Afganistan, Pakistan ve İran da dahil bölge ülkelerine daha fazla mali yardım içereceği belirtildi.

"AMAÇ, AB'YE YÖNELİK YENİ SIĞINMACI AKIŞINI ENGELLEMEK"

Ajansa konuşan yetkililerden biri, 'sığınmacıların kendi evlerine daha yakın tutulmasının ve AB'ye yönelik yeni bir sığınmacı akışının engellenmesinin' amaçlandığını söyledi.

"İRAN'A BİLE PARA GÖNDERİLEBİLİR"

Reuters'a bilgi veren diplomat da, "Afganistan'a ama aynı zamanda Pakistan'a ve hatta İran'a da para gönderilebilir" dedi. Diplomat, Kabil'e yapılacak yardımların Taliban'ın ilerleyişine bağlı olduğunu, militanların yönetimi ele geçirmesi halinde bu paranın dağıtılmasının zorlaşacağını söyledi.

TÜRKİYE İDDİASI: ROL OYNAYABİLİR

Haberde, Türkiye'nin de daha fazla Afgan'a ev sahipliği yapmak konusunda bir rol oynayabileceği ama Ankara'ya Afganistan konusunda yapılacak olası bir yeni mali yardımın, mevcut mülteci anlaşması dahilinde 2024 yılına dek gönderilecek olan 3.5 milyar avrodan ayrı olarak gönderilebileceği belirtildi.

AB, 2021 yılında Afganistan'a 57 milyon euroluk insani yardım yapmayı planlıyordu. Son durum nedeniyle yapılacak herhangi bir yeni yardımın ise sonbahardan önce planlanıp onay almasının mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Haberin, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in geçtiğimiz hafta Taşkent'te Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Pakistan Başbakanı İmran Han'la görüşmesinden sonra gelmesi de dikkat çekti. Borrel dün yaptığı bir paylaşımda ise Afganistan ile bölgeye yardım teklifinde bulunmuş ancak "Afganistan'a gelecekte vereceğimiz destek, demokratik ilerlemenin korunması koşuluna bağlı olacak" demişti.

Şu an İran ve Pakistan'da 6.5 milyondan fazla Afgan yaşıyor.