birgün

9° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 18.02.2020 13:13

AB’den Türkiye kararı: Ek süre verdiler

Avrupa Birliği vergi kaçakçılığına karşı düzenlediği kara listesini güncelledi. Listeye Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau eklenirken, Türkiye'ye ek süre verildiği duyuruldu.

AB’den Türkiye kararı: Ek süre verdiler

Avrupa Birliği’nin (AB) 2017’de ‘vergi cenneti’ olarak bilinen ülkelere yönelik hayata geçirdiği kara listeyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Üye ülkelerin maliye bakanları tarafından alınan ortak kararla listeye yeni ülkeler eklendi.

Reuters’ın elde ettiği belgelere dayandırdığı haberine göre, Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’nun kara listeye alındığı açıklandı.

‘POLİTİK BİR KARAR’

Öte yandan son dönemde Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle gerilen Türkiye-AB ilişkilerine yönelik de bir adım geldi. Türkiye’ye mali yaptırım sinyalleri vermekten kaçınmayan AB diplomatları, vergi şeffaflığı konusunda gerekli standartların sağlanması için ek süre tanıma kararı aldı.

Verilen ek süreye ilişkin detay verilmezken, Reuters’a konuşan iki AB yetkilisi, söz konusu kararın politik sebeplerle alındığını öne sürerken, “Türkiye’nin birçok konuda bizim için kritik öneme sahip olduğunu unutmamalıyız” dedi.'ye ek süre verme konusunda ön uzlaşıya vardı.

Türkiye’ye geçtiğimiz dönemde 2019 yılının sonuna kadar gerekli düzenlemeleri yaparak AB ülkeleri ile vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılması çağrısı yapılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız