birgün

21° KAPALI

SİYASET 18.01.2020 12:16

AB'den Türkiye'ye yaptırım kararı iddiası

Alman Die Welt gazetesi, Brüksel'in, Türkiye'ye yönelik bazı yardımlarını keseceğini iddia etti

AB'den Türkiye'ye yaptırım kararı iddiası

Alman Die Welt gazetesi, Kuzey Suriye'ye yönelik Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan ihtilaf nedeniyle Brüksel'in, Türkiye'ye yönelik bazı yardımlarını keseceğini yazdı. Buna göre Türkiye'nin, AB üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeler, 2020'de yüzde 75 oranında kesilecek.

Karar'ın aktardığına göre, Brüksel'in, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeleri sert bir şekilde kısma kararı verdiğini yazan Alman Die Welt gazetesi, kararın alınmasının nedenlerinin ise, 'Ankara'nın Suriye'de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Yunanistan ile düşülen ihtilaf' olarak sıraladı

Haberde ayrıca Brüksel'in bu kararına rağmen AB'nin sığınmacı anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye yaptığı ödemelerin kısıtlamalara dahil olmadığı kaydedildi.

ÖDEMELERİN YÜZDE 75'İ KESİLECEK

Buna göre 2020'de Ankara'ya yapılması öngörülen ödemeler yüzde 75 oranında kısıtlanacak. Böylelikle Avrupa Komisyonu'nun (AK) verilerine göre Türkiye'ye bu yıl yalnızca 168 milyon euro ödeme yapılacak. Toplam rakam içindeki 150 milyon euro demokrasi ve hukuk üstünlüğü programı, 18 milyonluk kısım ise kırsal kalkınma programı çerçevesinde tahsis edilecek.

Brüksel'in aday ülkelerdeki reform süreçlerini desteklemek ve rekabet güçlerini artırmak için AB üyeliğini desteklemek amacıyla fon tahsis ettiğine dikkat çeken Die Welt, bu arada Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki müzakerelerin çoktandır 'ölü noktadan' hareket etmediğini ifade etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız