birgün

18° AÇIK

AB’den Ukrayna’ya 1.2 milyar avro kredi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, AB’nin Ukrayna’da istikrarı teşvik etmek ve Ukrayna’nın direncini artırmak için kredi olarak 1.2 milyar avroluk maddi destek vermesi yönünde karar alındı.

AVRUPA 21.02.2022 13:21
AB’den Ukrayna’ya 1.2 milyar avro kredi
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında alınan kararda, AB’nin Ukrayna’da istikrarı teşvik etmek ve Ukrayna’nın direncini artırmak için kredi olarak 1.2 milyar avroluk maddi destek sağlayacağı duyuruldu.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, “AB, Ukrayna'da istikrarı teşvik etmek için kredi şeklinde 1.2 milyar Euroluk acil bir makro-finansal yardım operasyonu sağlayacak. Kriz durumuna hızlı destek sağlanması ve Ukrayna'nın direncini güçlendirilmesi amaçlanıyor” denildi.

Söz konusu krizin Ukrayna ekonomisi üzerinde olumsuz etki yarattığını altı çizilen açıklamada, “Kalıcı güvenlik tehditleri şimdiden önemli bir sermaye çıkışını tetikledi. Ukrayna, artan jeopolitik belirsizlik ve bunun ekonomik durum üzerindeki etkisi nedeniyle uluslararası sermaye piyasalarına erişimini kaybediyor” ifadelerine yer verildi.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol