birgün

24° AÇIK

DÜNYA 18.10.2019 16:44

AB: Erdoğan-Pence anlaşması beklentimizi karşılamıyor

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile ABD’nin vardığı anlaşmanın, AB'nin beklentilerini karşılamadığını söyledi

AB: Erdoğan-Pence anlaşması beklentimizi karşılamıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderlerini bir araya getiren AB Liderler Zirvesi ardından açıklamada bulunan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile ABD’nin vardığı anlaşmanın beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Brexit, genişleme, Türkiye ve bütçe gibi konuları görüşmek üzere Brüksel'de iki düzenlenen AB Liderler Zirvesi sona erdi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, görev süreleri bitmeden önce son kez katıldıkları liderler zirvesi sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Tusk, liderlerin, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'la üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda anlaşma sağlayamadığını belirtti.

Bunun bir hata olduğunu anlatan Tusk, "Esasen çok utanıyorum. Dün akşam bu iki ülke sınavı başarıyla geçerken, üye ülkeler sınavda kaldı" diye konuştu.

Tusk, liderlerin genişleme konusunu Aralık ayında düzenlenecek zirvede tekrar ele alacağını kaydetti.

TÜRKİYE-ABD ANLAŞMASI

Türkiye ile ABD arasında, Fırat'ın doğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na yönelik görüşmelerin ardından varılan anlaşma hakkında AB'nin yorumunun sorulması üzerine Tusk, şunları söyledi:

"Türkiye konusunda gerginliği artırmak ve yeni gerginlik yaratmak istemiyorum. Türkiye ile AB arasındaki mevcut durum çok açık. Sözde ateşkese gelince, bunu beklemiyorduk. Zaten bu ateşkes de değil, Kürtlere silah bıraktırma. Kararlı olmamız gerekiyor. Türkiye'ye askeri operasyonunu tamamen sonlandırma, askerlerini çekme ve uluslararası insancıl hukuka saygı duymaya yönelik çağrılarımızı yineliyoruz. Bu beklentimiz Erdoğan-Pence anlaşmasıyla karşılanmıyor."

AB’NİN GENİŞLEMESİ

AB Komisyonu Başkanı Juncker de genişleme konusunda ilerleme kaydedilmemesinden dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

Bunun tarihi bir hata olarak nitelendirilebileceğini vurgulayan Juncker, "Eğer AB saygı görmek istiyorsa o zaman sözlerini tutması gerekir" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız