birgün

4° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.01.2022 00:30

AB, Gana'yı "kara para aklama listesi"nden çıkardı

Avrupa Birliği, Gana'yı kara para aklama faaliyetlerinde yüksek riskli üçüncü ülkeler listesinden çıkardı.

AB, Gana'yı "kara para aklama listesi"nden çıkardı

Gana'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) "kara para aklama listesi"nden çıkarıldığı bildirildi.

Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, ülkeyi ziyaret eden Macaristanlı mevkidaşı Janos Ader ile basın toplantısı düzenledi.

Akufo-Addo, yaptığı konuşmada, ülkesinin kara para aklama faaliyetlerinde AB'nin yüksek riskli üçüncü ülkeler listesinden çıkarıldığını açıkladı.

Gana'nın AB'nin kararından memnun olduğunu dile getiren Akufo-Addo, "Avrupa Komisyonu'ndan Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği Komiseri Mairead McGuinness aracılığıyla Gana'nın bazı sıkı reformların ardından şimdi kara para aklama faaliyetlerinde yüksek riskli üçüncü ülkelerin gri listesinden resmen çıkarıldı." dedi.

AB, Mart 2020'de Gana ve diğer 11 ülkeyi kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı koyma konusunda yasal boşluklara sahip ve AB'nin finansal sistemine tehdit oluşturan ülkeler olarak listeledi.

Avrupa Komisyonu, 2019'da da Gana'ya karşı benzer bir karar aldı. (AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol