birgün

13° AÇIK

AVRUPA 05.10.2020 07:18

AB, İngiltere’yle anlaşamıyor

AB, İngiltere’yle anlaşamıyor

Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) ve Brexit'le birlikten ayrılan İngiltere arasındaki ticaret ve gelecekteki ilişkilere ilişkin yapılan müzakerelerde yol alınamıyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Müzakerelerde ilerleme kaydedilmiş olsa da önemli farklılıklar devam ediyor" açıklaması yaptı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Ursula von der Leyen, müzakereciler arasında balıkçılık, adil rekabet ortamı ve uzlaşmazlıkların giderilmesi alanlarında anlaşmazlık olduğunu kaydetti.

Açıklamada, müzakerecilere, farklılıkları gidermek üzere yoğun biçimde çalışma talimatı verildiği ifade edildi.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Birlik'le ticaret başta olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor. Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, bu yılın sonundan itibaren Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürüyecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol