birgün

10° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 05.10.2020 07:18

AB, İngiltere’yle anlaşamıyor

AB, İngiltere’yle anlaşamıyor

Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) ve Brexit'le birlikten ayrılan İngiltere arasındaki ticaret ve gelecekteki ilişkilere ilişkin yapılan müzakerelerde yol alınamıyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Müzakerelerde ilerleme kaydedilmiş olsa da önemli farklılıklar devam ediyor" açıklaması yaptı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Ursula von der Leyen, müzakereciler arasında balıkçılık, adil rekabet ortamı ve uzlaşmazlıkların giderilmesi alanlarında anlaşmazlık olduğunu kaydetti.

Açıklamada, müzakerecilere, farklılıkları gidermek üzere yoğun biçimde çalışma talimatı verildiği ifade edildi.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Birlik'le ticaret başta olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor. Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, bu yılın sonundan itibaren Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürüyecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız