birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.07.2021 17:05

AB kaynakları: Afgan göçü nedeniyle Türkiye'ye ek bir ödeme planlanmıyor

Artan Afgan göçü ile birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden ek bir kaynak alıp almayacağı tartışılıyor. AB kaynakları, Afganistan’dan gelen göçmenler için Türkiye’ye ek bir ödeme planlanmadığını söyledi.

AB kaynakları: Afgan göçü nedeniyle Türkiye'ye ek bir ödeme planlanmıyor

Avrupa Birliği’nin (AB), son dönemde artan Afganistan uyruklu mülteciler nedeniyle Türkiye'ye ek bir ödeme yapmayı planlamadığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta AB, Taliban örgütünün baskısı ve ekonomik sebeplerle Afganistan'dan kaçan düzensiz göçmenleri durdurmak için Kabil hükümeti ve civardaki komşu ülkelere maddi destek sağlayacağının işaretini vermişti.

Bunun üzerine Türkiye'nin de bu destek paketine dahil edilip edilmeyeceği tartışma konusu oldu.

Euronews Türkçe'den Sertaç Aktan’a konuşan AB kaynakları hali hazırda teklif edilmiş olan 3,5 milyar avroluk fonun Türkiye için mülteciler konusunda tek destek paketi olduğunu kaydetti.

Bu desteğin Suriyeli veya Afgan ayrımı yapmadığını belirten AB yetkilisi, bunun tüm mültecileri ve sınır denetimi desteklerini kapsadığını belirterek şu an için AB zirvesinde üzerinde uzlaşılmış olan rakamda değişiklik yapılmasının gündemde olmadığını aktardı.

YARDIM İDDİALARI GÜNDEME GELMİŞTİ

Haziran ayındaki AB zirvesinde Türkiye ile 2016'da imzalanan Göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın yenilenmesi ve Türkiye'ye topraklarında bulunan göçmenler için 2024 yılına kadar 3,5 milyar Euro yardım yapılması kararı alınmıştı.

Reuters’e konuşan AB yetkilileri ise Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için 2024 yılına kadar ödenmek üzere ayrılan ek 3,5 milyar avro kaynaktan ayrı yeni bir mali yardımın gündemde olduğunu da ifade etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, paylaştığı video mesajında, “asıl ikinci iddia şudur ki, Brüksel'in Afganistan'dan kaçan sığınmacıları Avrupa'dan uzak tutmak için Türkiye'ye yeni bir rüşvet paketi önerme hazırlığıdır. Bu sefer rakamlar 500 bin ile 1 milyon arasında Afgan mülteci riskini gösteriyor. Yani açıkça söylemek gerekirse tartının bir kefesine yeniden sizin mahallenizi, sizin hayatınızı, sizin huzurunuzu koyacaklar; diğer kefesine de avroları” demişti.