birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 27.10.2020 20:00

AB, mültecilerin açık denize geri itildiği iddialarına ilişkin soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, Yunanistan'ın mültecileri açık denize geri ittiği ve Frontex’in de buna destek verdiği yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlattı.

AB, mültecilerin açık denize geri itildiği iddialarına ilişkin soruşturma başlattı

Avrupa Birliği’nin (AB) Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex), Yunanistan'ın mültecileri açık denize geri ittiği ve Frontex’in de buna destek verdiği yolundaki haberler üzerine soruşturma başlattı.

Euronews'te yer alan habere göre, Frontex İcra Direktörü Fabrice Leggeri, yaptığı yazılı açıklamada, “Yunanistan dış sınırlarındaki faaliyetlerle ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan suçlamaları araştırıyoruz” ifadesini kullandı.

SOMUT DELİL YOK

Frontex’in yürüttüğü faaliyetlerde temel haklarla ilgili ihlalleri kesinlikle müsamaha edemeyeceği uyarısında bulunan Fabrice Leggeri, şu ana kadar yapılan suçlamaları kanıtlayacak ellerine somut delil olmadığını sözlerine ekledi.

Frontex, daha önce yaptığı bir açıklamada, Ege Denizi’nde Türk ve Yunan donanmaları arasında deniz sınırları konusunda çıkan anlaşmazlıkların faaliyetlerini zorlaştırdığı şikayetinde bulunmuştu. Bu arada konu ile ilgili olarak Yunanistan’da da iç tahkikat açıldığı bildirildi.

KOMİSYON'DAN TALİMAT GELMİŞTİ

AB Komisyonu, Frontex’e konu ile ilgili soruşturma başlatması için pazartesi günü talimat vermişti.

AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, günlük basın toplantısında dün konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, "Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. AB Komisyonu, geri itmeler ve temel haklarla iltica hakkının korunmasına yönelik AB hukukuna aykırı davranışlarla ilgili haberler hakkında derin endişe duymaktadır." ifadesini kullanmıştı.

Jahnz, "Biz hem Yunanistan makamlarından hem de Frontex'ten bu tür haberleri derinlemesine soruşturmasını ve AB yasalarına tam olarak uyulmasını bekliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Almanya'nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan sınır muhafızlarının mültecileri açık denize geri ittikleri ve Frontex'in de yasa dışı operasyonlarda yer aldığı suçlaması yer almıştı.

Mültecilerin açık denize geri itilmesi, uluslararası mülteci hakları sözleşmesini aykırı bir durum olarak değerlendiriliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız