birgün

14° AÇIK

AB, Polonya'nın yargı bağımsızlığı için Adalet Divanı’na başvurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Polonya'da Yüksek Mahkemenin işleyişine yönelik 2020 yılında çıkarılan bazı yasaların yargıçların bağımsızlığına darbe vuracağı gerekçesiyle AB Adalet Divanı'na başvurdu.

AVRUPA 31.03.2021 15:10
AB, Polonya'nın yargı bağımsızlığı için Adalet Divanı’na başvurdu
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Polonya’nın 20 Aralık 2019’da çıkardığı ve 14 Şubat 2020’de yürürlüğe sokturğu yargı kararlarıyla ilgili, “Ülkenin yargı ve yargıç bağımsızlığına zarar verdiği’ gerekçesiyle AB’nin en yüksek mahkemesi olan Adalet Divanı’na başvurarak, konuyla ilgili geçici tedbirler almasını istedi.

AB Komisyonu, Polonya'da çıkarılan yasaların AB hukukuyla uyumlu olmadığını, ayrıca mahkemelerin AB hukukunun yargı bağımsızlığını koruyan belli hükümlerini uygulamasını engellediğini belirtti.

Açıklamada, Polonya Yüksek Mahkemesi'nin disiplin dairesinin bağımsızlığı ve tarafsızlığının tam olarak sağlanamayabileceği, dairenin alacağı disiplin soruşturmalarında alacağı kararların yargıçların görevlerini yerine getirmesini engelleyebileceği ifade edildi.

AB'nin Polonya'daki yargıyla ilgili yasalar hakkında endişe ettiği konular arasında, yargıçlara soruşturma açılması için dokunulmazlıklarının kaldırılması, görevden alınmaları ve maaş kesintisi cezaları getirilmesi bulunuyor.

YASA, HÜKÜMETİ ELEŞTİREN YARGIÇLARA CEZA VERİLEBİLMESİNİ SAĞLIYOR

Hukuk ve Adalet Partisi (PİS) hükümeti şubat ayı ortasında kabul ettiği kanunla, yargı sistemini eleştirmesi durumunda ülkedeki hakim ve savcıların ceza almasına izin veren ve iktidarı güçlendiren bir düzenlemeyi kabul etmişti.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Polonya'ya 20 Kasım 2019 tarihli yasanın hakimlerin bağımsızlığını ihlal ettiği gerekçesiyle resmi tebligat gönderildiği duyuruldu. Böylelikle Polonya'ya karşı ihlal sürecinin başlatıldığı aktarılan açıklamada, yasanın aynı zamanda AB hukukuna da aykırı olduğu kaydedildi.

Kaynaklar: AA-Euronews

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun