birgün

23° AÇIK

AVRUPA 27.06.2020 23:27

AB, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeleri belirledi: Türkiye yok

Avrupa Birliği ülkeleri, birliğe üye olmayan ülkelerden seyahatlere yönelik kısıtlamaları kaldırmaya hazırlanıyor. Kısıtlamaların kaldırılacağı ülkeler arasında ABD, Rusya, Brezilya'nın yanı sıra Türkiye de yer almıyor.

AB, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeleri belirledi: Türkiye yok

Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), üye ülkelere seyahatlerde koronavirüs kısıtlamalarının 1 Temmuz’dan sonra nasıl devam edeceği konusunda dün gece uzlaşıya vardı. Buna göre ABD, Rusya ve Brezilya gibi vaka sayısı yüksek olan ülkelerin yanı sıra Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu birçok ülkeden AB ülkelerine gidişlerde kısıtlamalar sürecek. Söz konusu ülkelerden AB’ye seyahatler 1 Temmuz’dan sonra da ancak istisnai hallerde yapılabilecek.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Güney Kore ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu bazı ülkeler için ise seyahat kısıtlamaları kaldırılacak. Fransız haber ajansı AFP kısıtlamaların kaldırılacağı ülkelerin sayısını 18 olarak duyurdu.

Uzlaşılan kriterler ve ülkeler listesi henüz bazı Avrupa başkentlerinden onay bekliyor. Nihai oylamanın pazartesi günü yapılacağı öğrenildi.

SITMA İLACI GEREKÇESİ

Almanya'nın Türkiye'deki korona tedavisinde sıtma ilacının kullanılması nedeniyle seyahat uyarısını kaldırmadığı iddia edildi. Türk yetkililer ise DW Türkçe'ye tedavi yöntemini hastanın seçtiğini ilettiklerini söylemişti.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasında ülkelerde son iki haftada görülen yeni koronavirüs vaka sayısı belirleyici olacak. Ayrıca bu süre içinde vaka sayısındaki trend ve her bir ülkenin pandemiyle nasıl bir mücadele verdiği de rol oynuyor. Buna göre son iki haftada kaydedilen yeni vaka sayısının (AB ortalaması olan) 100 bin kişide “16’dan az” olması isteniyor. Yeni vaka sayısındaki trendin de son 14 güne nazaran “stabil ya da azalan” olması şartı konuyor.

Ülkelerin pandemiyle mücadelesinde de koronavirüs vakası görülen kişilerin temasta bulunduğu kişilerin takibine, test sayısına ve salgını kontrol altına alma çabalarına bakılıyor. ABD ve Rusya gibi, pandeminin hızla yayıldığı ülkeler kısıtlamaların kaldırılacağı ülkeler arasında yer almıyor. Çünkü bu iki ülkede son 14 günde 100 bin kişide 60 ila 120 vaka kaydedildi. Brezilya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde ise Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre vaka sayısı 120 ya da daha üstü.

Koronavirüs pandemisini kontrol altına alma amacıyla İrlanda dışındaki tüm AB ülkeleri ile İsviçre, Norveç, Liechtenstein ve İzlanda mart ayı ortasında AB’ye zorunlu olmayan seyahatleri yasaklama kararı almıştı. Geçerlilik süresi tekrar tekrar uzatılan karar en son haziran sonuna kadar uzatılmıştı. İki hafta önce ise Avrupa Birliği Komisyonu 1 Temmuz’dan itibaren AB üyesi olmayan ülkelere açılma yönünde tavsiye kararı almıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız