birgün

4° HAFİF YAĞMUR

AB ülkelerinin askeri harcamaları ilk kez 200 milyar Euro’yu aştı

Avrupa Savunma Ajansı, AB üyesi ülkelerin askeri harcamalarının ilk kez 200 milyar Euro’yu aştığını bildirdi. En fazla artış İtalya, Finlandiya, Yunanistan ve Slovenya'da.

AVRUPA 08.12.2022 14:20
AB ülkelerinin askeri harcamaları ilk kez 200 milyar Euro’yu aştı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Avrupa Savunma Ajansının (EDA) raporuna göre, savunma harcamaları geçen sene ilk defa 200 milyar avroyu aşıp 214 milyar avroya ulaştı.

Danimarka hariç, Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülkenin verdiği bilgilere göre hazırlanan rapora göre en fazla artış İtalya, Finlandiya, Yunanistan ve Slovenya'da yaşandı.

Üye ülkelerin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 1,5'ini oluşturan bu miktar, 2020'ye göre yüzde 6 artışa karşılık geldi.

EDA'nın yıllık raporunda "Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşının ardından üye devletlerin açıklamaları, harcamalardaki artışların gelecek yıllarda da devam edeceğine işaret ediyor" değerlendirmesine yer verildi.

EDA üyeleri ayrıca ortak satın alma için daha fazla para harcadı. Bu miktar, yüzde 11'den yüzde 18'e yükseldi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun