birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 09.12.2020 15:47

AB zirvesinin taslak metni sızdı: Türkiye’ye yaptırım maddesi var

Avrupa Birliği'nin yarın başlayacak liderler zirvesi öncesinde, Türkiye'ye yönelik olası yaptırımlara ilişkin taslak metin Reuters'a sızdırıldı. Ajansın haberine göre AB, 'Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine katılan Türk şahıslara ve şirketlere' ek yaptırımlar getirecek. Metinde, 'Türkiye ile ilişkilerde düzelme görülmezse, mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı' belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB Konseyinin Türkiye’ye yaptırım düşüncesinin "hayal kırıklığı" olduğunu belirterek liderlere bundan kaçınma çağrısı yaptı.

AB zirvesinin taslak metni sızdı: Türkiye’ye yaptırım maddesi var

Yarın gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi öncesinde taslak metnin detayları ortaya çıktı. Metinde, AB liderlerinin Türkiye'ye hedefli yaptırımlar uygulanması konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Reuters’in haberine göre, yarın ve cuma günü gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi’nde liderlere sunulacak taslak metin ortaya çıktı.

Eğer perşembe günü düzenlenecek zirvede AB liderlerinin de onayını alırsa Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan şahıs ve şirketlere yaptırım uygulama kararı aldı. Liderlerin onaylaması durumunda 2019 yılından beri uygulanan yaptırım listesine yeni eklemelerin yapılması ve bu yaptırımların ölçeğinin genişletilmesi de gündemde.

Metinde ayrıca Ankara-Brüksel hattında gerilimin devam etmesi halinde Mart ayında yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde yaptırımlar için yeni adımlar atılacağı da yer alıyor.

Reuters'a konuşan AB diplomatları, bahsi geçen hedefli yaptırımların Yunanistan'ı memnun etmediğini, taslak metin üzerinde müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Metne Türkiye'den ilk tepki ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan geldi. AB Konseyinin Türkiye’ye yaptırım düşüncesinin "hayal kırıklığı" olduğunu belirten Kalın, liderlere bundan kaçınma çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada AB'nin herhangi bir yaptırım kararının Türkiye'yi ilgilendirmeyeceği mesajını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-11 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'ne ilişkin olarak "Türkiye'ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye'yi ırgalamaz. AB bize her zaman yaptırım uygulamıştır. AB bize dürüst davranmamıştır." ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Başkanı Angela Merkel ise Türkiye ile varılan anlaşmanın hedeflenen sonuçlara ulaşmadığını belirtmişti.

Kaynak: Sözcü, Gazete Duvar, Bloomberg HT

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol