birgün

5° PARÇALI BULUTLU

ABB'nin 'El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi' faaliyete geçti

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1 Temmuz’dan itibaren vergiye tabi olan ilan ve broşürler için Etlik’te El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi kurdu. Gerçek ve tüzel kişilerin dağıtacağı her türlü il ilanı ve broşürler, bu merkezde tanesi 12 kuruştan mühürlenecek. Mühürsüz dağıtılan her ilan ve broşürün cezalı mühürleme işlemi ise tanesi 25 kuruştan yapacak.

YEREL 18.07.2021 11:54
ABB'nin 'El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi' faaliyete geçti
Abone Ol google-news

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın, 2464 Sayılı Belediye Gelirler Kanunu’yla belediye sınırları içinde dağıtımı yapılan ilan ve reklam materyallerine vergi getirilmesi nedeniyle Etlik’teki eski garajlar bölgesindeki kurduğu El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi hizmete girdi.

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren, gerçek ve tüzel kişiler tarafından bastırılan el ilanı ve reklam materyalleri için (el ilanları, broşürler, kataloglar vb.) ilan ve reklam vergisi tahsisi yapılacak. İlan ve broşürler, “İlan ve Reklam Vergisi Tahsil Edilmiştir” ibaresinin yer alacağı mühürleme işleminin ardından dağıtılabilecek.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin sokaklara, apartmanlara, parklara, meydanlara ve AVM’lere yapacağı denetimlerde, “İlan ve Reklam Vergisi Tahsil Edilmiştir” mührü bulunmayan ve gelişigüzel bırakılan ilanlar toplanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 16 Aralık 2016 tarihli kararıyla el ilanları ve broşürler için ilan reklam vergisi bedeli 12 kuruş olarak belirlenirken mühürsüz dağıtılan ilan ve broşürler için cezalı mühürleme bedeli adet başına 25 kuruş olarak saptandı. Çevre kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlayan Zabıta Daire Başkanlığı, Türk Ceza Kanunu uyarınca mühürsüz ilan dağıtan ve basanlara ayrıca idari para cezası da uygulayacak.

‘‘MÜHÜRSÜZ EL İLANI DAĞITMAK SUÇTUR’’

Mühürsüz el ilanı ve broşür dağıtmanın Kabahatler Kanunu’na göre suç sayıldığını ve dağıtım yapılmadan önce mutlaka yetkililere başvurulması gerektiğini belirten Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, yeni hizmet vermeye başlayan merkez hakkında şu bilgileri verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi’ni faaliyete geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi her türlü reklam materyali, el ilanı, broşür ve afiş, ilan reklam vergisine tabidir. Bunun takibinde ve denetiminde çeşitli güçlüklerle karşılaşıyorduk. Bu nedenle elektronik cihazlar aldık. Bundan sonra bütün el ilanı, reklam materyali türü afişler, Zabıta Daire Başkanlığının eski garajlar bölgesinde açtığımız mühürleme merkezine getirilecek. Burada 2016 tarihli 2505 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı gereğince tanesi 12 kuruştan vergilendirilecek. Merkezimizde bulunan cihazlarımız el ilanı ve broşürleri otomatik olarak mühürleyecek. İlanda ise “Ankara Büyükşehir Belediyesi - İlan reklam vergisi tahsil edilmiştir” mührü bulunacak. Denetimlerimiz sırasında mühürsüz, vergisi ödenmemiş el ilanı dağıtanlara idari para cezası uygulayacağız ayrıca cezalı işlemlerdeki ilanların tanesini 25 kuruştan mühürleyeceğiz. Esnafımızı bu konuda duyarlı olmaya, el ilanı ve broşürlerini vergisini ödeyip mühürletmeye davet ediyoruz.”

MÜHÜRLEME MÜRACATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

El ilanı ve broşürleri mühürletmek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, gerekli belgeleri toplayarak Zabıta Daire Başkanlığına giderek başvurularını tamamlayabilecek. Mühürleme işlemi için özel ve tüzel kişilerden istenecek belgeler şöyle:

Gerçek kişiler:

1-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2-Vergi Levhası Fotokopisi

3-İşyeri Kaşesi (Varsa)

4-Dağıtılacak broşürlerin tamamı

Tüzel kişiler (Şirketler):

1-İmza Sirküleri Fotokopisi

2-Vergi Levhası Fotokopisi

3-İşyeri Kaşesi

4-Dağıtılacak broşürlerin tamamı

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun