birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.09.2021 13:21

ABB’ye şimdi de “Billboard” engeli: AKP ve MHP’den gelir getirecek projeye ret

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 bin adet açık hava ilan panosu ile 3 bin adet kapalı otobüs durağının 10 yıllık süreyle kiraya verilmesini istedi. ABB Meclisi’ne getirilen ve ayda toplam 2,5 milyon TL kaynak oluşturması beklenen talep, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

ABB’ye şimdi de “Billboard” engeli: AKP ve MHP’den gelir getirecek projeye ret

Mustafa BİLDİRCİN

Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediyeye gelir sağlamak amacıyla 5 bin adet açık hava ilan panosu (billboard) ile 3 bin adet kapalı otobüs durağının 10 yıllık süreyle kiraya verilmesi planlandı. Bu yolla her ay Belediye’ye toplam 2,5 milyon lira kaynak oluşturulması hedeflendi.

Teklif, ABB Belediye Meclisi’ne sunuldu. Panolar ile otobüs duraklarının açık ihale yöntemiyle 10 yıllık süreyle kiraya verilmesi isteği, Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi. Ret kararına gerekçe olarak Belediye Encümeni’nden 3 yıllık kiralama kararı alınabilmesi gösterilirken Millet İttifakı üyeleri açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek kiralamanın yatırım maliyetlerini karşılaması ve Belediye’ye kaynak oluşturması için istenen 10 yıllık kiralama kararının reddedilmesine tepki gösterdi.

GEÇMİŞTE ŞAHISLARA VERİLİYORDU

Karara tepki gösteren ve geçmişte şahıslara kiralanan yerlerin artık belediyeye gelir getireceğini belirten CHP Etimesgut Meclis Üyesi Ertan Işık, şunları kaydetti:

“Aradaki fark, siyah ve beyaz kadar açık. Biri kamunun faydasına diğeri de ne olduğu belli olmayan vakıflara ve şahıslaraydı” dedi. Işık konuşmasına şöyle devam etti: “Ankara Büyükşehir Belediyesine yapılacak uzun vadeli ihaleden gelecek para Ankaralının parası. Burada belediye başkanının hiçbir şekilde şahsi çıkarı yoktur. Ya burada şahıslara verilmiş. İsmini vermeyeceğim vakıflara verilmiş. 29-30 yıl. İnsan biraz bunları düşünür. Ankara Büyükşehir Belediyesine para gelecekse ret, Ankara Büyükşehir Belediyesi kasasından bir para çıkacaksa evet. Ankaralılar bizi bu meclisler yayınlandığı için görüyor. 10 yıllık yapılsaydı Ankara’daki bir sürü kanalizasyon çalışmasına, suyu olmayan köylere o paralar gidecekti. Ret oyu vererek, 3 yıl yapılmasını sağlayarak Ankaralılara gidecek hizmet engellenmiş oldu.”

***
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait onlarca yerin eski dönemde, Belediye Başkanı’nın eşi Nevin Gökçek’in onursal başkanı olduğu SOS Vakfı’na, Korkutata ailesine ve spor kulüplerine 10 ila 25 yıllık süreyle ve ucuz ücretlerle kiralandığı biliniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol