birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.11.2020 22:22

ABD 3 örgütü 'terör listesi'nden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 'terör örgütleri listesinde' yapılan son değişikliklerle birlikte liste dışına çıkarılan örgütleri kamuoyuna duyurdu. Aralarında El Kaide bağlantılı Doğu Türkistan İslam Partisi de var.

ABD 3 örgütü 'terör listesi'nden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önce 'terör örgütleri listesi'nde yer alan üç örgütün, listesinden çıkarıldığını duyurdu.

Söz konusu örgütler arasında yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan yıkıcı eylemlerinin altında imzası olan El Kaide bağlantılı Doğu Türkistan İslam Partisi'nin yanı sıra Nepal Komünist Partisi (Maoist) ve yine El-Kaide bağlantılı Libya İslami Mücadele Grubu yer alıyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Birol Güger'in haberine göre Doğu Türkistan İslam Partisi'nin listeden çıkarılma kararı, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo imzasıyla ABD resmi gazetesi Federal Register'da yayınlandı.

abd-resmi-kararnameyle-3-orgutu-teror-listesi-nden-cikardi-802021-1.

El Kaide örgütü ile ideolojik ve eylemsel birlik içinde olduğu bilinen örgütün öne çıkan eylemleri arasında, Çin Halk Cumhuriyeti sınırlarındaki sivil ve resmi hedeflere yönelik onlarca terör eyleminin yanı sıra, 2016 yılında Kırgzistan'daki Çin Büyükelçiliği'ne yönelik gerçekleştirilen saldırı dikkat çekiyor.

16 Ağustos 2020'de, İstanbul’dan kaçırılıp öldürüldükten sonra, cansız bedeni Bilecik’e gömülen Çin vatandaşı Lisha Yu cinayetinin ardında da Türkistan İslam Partisi'nin olduğu öne sürülmüştü. Lisha Yu cinayeti ile ilgili yapılan soruşturmada, aralarında IŞİD bağlantılı Yunuscan Türkistanlı ve Yu'nun gömülü olduğu çiftliğin sahibi Abdulgaffar Tamuygur ile birlikte 4 kişi tutuklanmıştı. Türkistanlı'nın adı Reina Katliamı soruşturmasında IŞİD üyesi olarak yer almıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol