birgün

34° AÇIK

DÜNYA 26.03.2021 10:23

ABD Başkanı Biden AB liderleri ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldi

ABD Başkanı Biden ve Avrupa Birliği (AB) liderleri çevrimiçi görüşme yaptı. Görüşmede, ABD-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması ve ortak çıkarlar konusunda birlikte çalışma mesajları verildi.

ABD Başkanı Biden AB liderleri ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Beyaz Sarayın resmi internet sitesinden ABD Başkanı Biden ile Avrupa Birliği (AB) liderlerinin çevrimiçi görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya AB üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılım sağladığı not düşülürken, AB Konseyi Başkanı Charles Michel de toplantıya başkanlık etti.

Beyaz Saray, Biden’ın yapılan toplantıda AB liderlerine, ilişkilerin yeniden canlandırılması mesajını verdiğini aktardı.

Toplantı sonrası yazılı yapılan açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın daha güçlü bir AB'nin, ABD'nin çıkarlarına olduğunu vurgulayarak, ortak demokratik değerlerin, dünyanın en büyük ticari ve yatırım ortaklığının öneminin altı çizildi.

Biden, Covid-19 ile mücadele, iklim değişikliği tehdidinin ele alınması, ekonomik bağların derinleştirilmesi ve demokrasilerin önemine ilişkin yakın iş birliği çağrısında bulundu.

BİDEN'DAN AB VE ABD'NİN DIŞ POLİTİKADA ORTAK ÇALIŞMASI MESAJI

Beyaz saray açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Başkan, Çin ve Rusya dahil olmak üzere ortak dış politika çıkarları üzerinde birlikte çalışma arzusunu dile getirdi. Buna ek olarak, Türkiye, Güney Kafkasya, Doğu Avrupa ve Batı Balkanlar üzerinde ABD-AB temaslarının sürdürülmesi ihtiyacına dikkat çekti.”

ABD ve AB arasında gerçekleştirilen bu toplantı ve Biden’ın mesajları, Trump döneminde gerginleşen ilişkilerin yeniden düzeltilmesi mesajı olarak yorumlanıyor.

En son eski ABD Başkanı Donald Trump, AB üyesi birçok ülkeye Covid-19 dolayısıyla ABD’ye girişlerde bazı ksııtlamalar uygulamış ve ABD-AB ilişkileri bir süreliğine gerginleşmişti.

Buna ek olarak, Trump yönetimi, geçtiğimiz 1 Haziran'da AB'den ithal edilen çelik ve alüminyuma vergi arttırımı uygulamıştı. Bunun karşılığında AB ise toplam 2.8 milyar avro ticaret hacmindeki Amerikan ürününe ek vergi getirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol