birgün

17° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 13.07.2021 12:10

ABD Başkanı Biden, Küba'daki provokasyona destek verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Küba'daki provokasyona destek verdi. ABD destekli bir grubun provokasyonunu "özgürlük için yüksek sesle dile getirilen çağrı" diyerek tanımlayan Biden, "Uzun zamandır doğrusu hiç bu protesto gibi bir şey gördüğümüzü sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, Küba'daki provokasyona destek verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Küba'daki provokasyonu "özgürlük için yüksek sesle dile getirilen çağrı" şeklinde değerlendirdi.

ABD’nin 60 yıllık ambargosu nedeniyle ilaç sıkıntısı ve ekonomik krizle boğuşan sosyalist Küba’da pazar günü, ABD destekli bir grup devrim karşıtı eylem düzenledi. Küba’nın başkenti Havana’ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabası ile ülkenin farklı bölgelerinde sokağa çıkan devrim karşıtı grupların ABD bayrakları taşıdığı, araçlara ve iş yerlerine zarar verdiği görüldü.

Biden, Küba'daki provokasyona destek açıklamasında bulunarak, "Uzun zamandır doğrusu hiç bu protesto gibi bir şey gördüğümüzü sanmıyorum" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı, "Küba halkı, cesurca temel ve evrensel haklarını savunuyor" dedi.

KÜBA HALKI PROVOKASYONA GEÇİT VERMEDİ

ABD destekli bir grup devrim karşıtı eylem düzenlese de Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri Miguel Diaz-Canel'n çağrısıyla binlerce Kübalı ülkenin dört bir yanında sokağa çıktı.

Kübalılar “Fidel Benim!” sloganları eşliğinde devlet başkanıyla birlikte yürüyüş gerçekleştirdi.

Kübalı yetkililer aynı gece sokaklarda sükunetinin sağlandığını açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol