birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 26.03.2020 09:04

ABD’de 2 trilyon dolarlık dev bütçe için anlaşma sağlandı: Marshall Planı’nın yurtiçi versiyonu

ABD’de 2 trilyon dolarlık dev bütçe için anlaşma sağlandı: Marshall Planı’nın yurtiçi versiyonu

15 binin üzerinde hayata mal olan koronavirüs nedeniyle pek çok ülke ekonomik tedbirlere hız vermeye başladı.

Trump yönetiminin koronavirüs salgınının sebep olacağı ekonomik etkileri önlemek için hazırladığı 2 trilyon dolarlık paket için anlaşma sağlandı.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ta yer alan habere göre, ABD Senatosu ve Beyaz Saray yönetimi bütçe konusunda anlaşmaya vardı.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşı müttefik ülkelere yaptığı “Marshall Planı’nın yurtiçi versiyonu” olarak lanse edilen kurtarma paketi ile zor durumdaki sektörlere yardım yapılarak olası işsizlik dalgalarının önüne geçmek hedefleniyor.

Anlaşma sonrası ABD basınına konuşan demokrat senatör Schumer “milyonlarca Amerikalıyı bu karanlık ekonomik zamanlarda korumak için bu paketi geçireceğiz” dedi.

Fed Pazartesi günü, Covid-19 salgınından etkilenen ekonomiyi desteklemek amacıyla bu hafta boyunca toplam 625 milyar dolarlık tahvil alacağını açıklamıştı. Fed açıklamasında, ABD ekonomisinin Covid-19 salgınının neden olduğu çok büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğunun altı çizilerek, hane halkları, küçük işletmeler ve büyük işverenler için benzeri daha önce görülmemiş kredilerle destek sağlanacağına dikkat çekilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız