birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ABD'de başkanlık yarışından çekilen Sanders: Bir daha yarışma ihtimalim çok düşük

Demokrat Parti başkanlık aday adaylığı yarışından Bernie Sanders, 2024 başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin bir soruya, "Bu, çok çok düşük bir ihtimal" yanıtını verdi

DÜNYA 12.05.2020 09:37
ABD'de başkanlık yarışından çekilen Sanders: Bir daha yarışma ihtimalim çok düşük
Abone Ol google-news

ABD’de Demokrat Parti başkanlık aday adaylığı yarışından çekilen Vermont Senatörü Bernie Sanders, bir daha başkanlık yarışına katılma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu açıkladı.

Washington Post'un canlı yayınına konuk olan Sanders, 2024 başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin bir soruya, "Bu, çok çok düşük bir ihtimal" yanıtını verdi.

79 yaşındaki Sanders, "O bayrağı bir dahaki sefere başka bir yenilikçi taşıyacak. Bir daha başkanlık için yarışmam çok düşük bir ihtimal" değerlendirmesinde bulundu.

Sanders, 2016 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adaylığı için Hillary Clinton’a karşı kaybetmiş ancak başlattığı yenilikçi hareket demokratlar arasında büyük destek toplamıştı.

2020 başkanlık seçimleri için ise eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı yarışan Sanders, kısa bir süre yarışı önde götürmüş ancak yarıştan çekilen demokrat aday adayları Biden’ı destekleyince yarıştan çekilmişti.

Sanders kısa bir süre önce de 2020 seçimlerinde Biden’a destek vereceğini açıklamıştı.

KAMPANYASIYLA BEĞENİ TOPLADI

abd-de-baskanlik-yarisindan-cekilen-sanders-bir-daha-yarisma-ihtimalim-cok-dusuk-730255-1.

Kendisini ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlayan Sanders, seçim kampanyasıyla beğeni toplamıştı.

Sanders'ın seçim vaatleri arasında zenginlerden daha fazla vergi alınmasından iklim kriziyle mücadele konusundan birçok başlık yer alıyordu:

>> Zenginlerden daha yüksek vergiler alınması

>> Herkese sağlık güvencesi (Herkes için sağlık sigortası)

>> Saat başı asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi

>> İklim kriziyle mücadele

>> Devlet okullarından öğrenim ücretinin kaldırılması

>> Askeri harcamaların kısıtlanması

BERNİE SANDERS KİMDİR?

abd-de-baskanlik-yarisindan-cekilen-sanders-bir-daha-yarisma-ihtimalim-cok-dusuk-730256-1.

Bernie Sanders, 1941'de New York'ta doğdu.

20'li yaşlarında Irk Eşitliği Kongre’sinin ayrımcılık karşıtı eylemlerine öncülük etti, 1981’de Burlington Belediye Başkanlığı sırasında düşük fiyatlı ev projesini hayata geçirerek yoksulların ev sahibi olmasına katkı sağladı.

Zenginlere karşı yoksulları korumasıyla bilinen Sanders, ABD’nin Körfez Savaşı ve Irak Savaşı’na müdahil olmasına karşı çıktı.

1971'de siyasete girdi, 1981-1989 yılları Vermont eyaletinin en büyük kenti Burlington'ın belediye başkanlığını yaptı.

1990 yılında, ABD Temsilciler Meclisi'ne 40 yıl aradan sonra seçilen ilk bağımsız siyasetçi oldu. 2007 yılında ise Senatör seçildi.

Sanders, 2016'da Demokrat Parti'nin başkan aday adayı yarışına katıldı ve Demokrat Parti içinde Hillary Clinton'ın daha fazla destek toplaması üzerine yarıştan çekildi.

2020 başkanlık seçimleri için ise eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı yarışan Sanders, kısa bir süre yarışı önde götürmüş ancak yarıştan çekilen demokrat aday adayları Biden’ı destekleyince yarıştan çekilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol