birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 14.09.2020 09:00

ABD’de bilanço ağırlaşıyor: 33 kişi hayatını kaybetti

ABD’nin batısındaki California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi. Hava kirliliğinin arttığını belirten uzmanlar koronavirüs riskine karşı uyardı.

ABD’de bilanço ağırlaşıyor: 33 kişi hayatını kaybetti

ABD’nin batı eyaletlerindeki orman yangınlarında bilanço artıyor. Ülkenin batısındaki California, Oregon ve Washington eyaletlerinde 3 haftadır devam eden orman yangınları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 33’e yükseldiği belirtildi. Milyonlarca dönümlük arazinin küle döndüğü bölgede binlerce ev kullanılamaz hale gelirken, on binlerce kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Oregon’daki yetkililer, bölgede onlarca insanın kayıp olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini belirtti. Eyaletin en büyük şehri Portland’da yangınlar nedeniyle hava kirliliği kritik seviyeye ulaştı. Hala 16 farklı noktada yangınların devam ettiği Oregon’da 40 bin kişi için zorunlu tahliye emri verildi. Oregonlu yetkililer, şu ana kadar 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.


En az bir kişinin hayatını kaybettiği Washington’da itfaiyeciler 15 büyük yangına müdahale ediyor. California’da ise 15 Ağustos’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükseldi. On binlerce kişiye tahliye emri verilen eyalette 14 bin 800 itfaiyeci 28 büyük yangına müdahale ediyor.

***

abd-de-bilanco-agirlasiyor-33-kisi-hayatini-kaybetti-780469-1.

Virüs riski artıyor

Yangınlar sonucu atmosfere yayılan duman, hava kalitesini düşürdü. ABD’li uzmanlar, orman yangını dumanından kaynaklanan kötü hava kalitesinin, insanların koronavirüs olma riskini artırdığı konusunda uyardı.

Los Angeles kenti USC Tıp Merkezi'nin yöneticisi Dr. Brad Spellberg, ABD yayın organı CNN'e yaptığı açıklamada, "Çok sayıda çalışma, havadaki yüksek kirlilik seviyeleri ile koronavirüs vakalarının daha fazla yayılması ve şiddeti arasında, bir bağlantı olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı. Orman yangınlarının devam ettiği eyaletlerde, dumandan ve kötü hava kalitesinden etkilenmemek için yetkililer halkı evde kalmaları konusunda uyardı.

DHA-İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız